Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika turuna çıkıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika turuna çıkıyor

ANGOLA, TOGO VE NİJERYA’YA GİDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan,, Angola, Togo ve Nijerya’yı kapsayan Afrika turuna çıkıyor. 17-20 Ekim tarihlerini kapsayacak turda ikili ilişkiler, ticaret hacimlerinin artırılması ve FETÖ’yle mücadele masada olacak.

ANGOLA VE TOGO’YA İLK ZİYARET

Başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı döneminde bugüne kadar 28 farklı Afrika ülkesine giden Erdoğan, pazar günü ilk durağı olan Angola’ya gidecek. Daha önce 2016’da Nijerya’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola ve Togo’ya ilk kez gidecek Böylece Erdoğan’ın Afrika’da resmi ziyarette bulunduğu ülke sayısı 30’a yükselecek.

MADEN VE ENERJİ ALANDA 3 ANLAŞMA İMZALANACAK

Afrika’da 19 yıl önce 12 olan büyükelçilik sayısı 43’e yükseldi. 2003’te Afrika ülkelerinin tümüyle olan ticaret 5.4 milyar dolar seviyesindeyken, 2020 yılı sonu itibariyle bu rakam 25.3 milyar dolara ulaştı. Erdoğan’ın Angola ziyaretinde ikili ticaret hacminin 176 milyon dolardan 500 milyon dolara çıkarılması için atılabilecek adımlar ele alınacak. Togo ziyaretinde ise savunma sanayii alanında işbirliği yapılması ve 150 milyon dolarlık ticaret hacminin artırılması Erdoğan’ın dosyasında yer alacak.

Erdoğan’ın Afrika’daki son durağı Nijerya olacak. Buradaki temaslarda ise 1 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin yanı sıra hidrokarbon, madencilik ve enerji alanında 3 anlaşmanın imzalanması bekleniyor.

FETÖ OKULLARININ MAARİF VAKFI’NA DEVRİ ELE ALINACAK

Nijerya’daki bir diğer önemli gündem FETÖ ile mücadele olacak. Erdoğan’ın mevkidaşı Muhammed Buhari ile görüşmesinde, ülkedeki FETÖ okullarının Maarif Vakfı’na devredilmesi ele alınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir