Doğal gaza da kademeli tarife gelir mi?

Doğal gaza da kademeli tarife gelir mi?

Gözler enerji fiyatlarındayken Enerji Bakanı’ndan önemli bir açıklama geldi. Elektrikten sonra doğal gaza da kademeli tarife üzerinde çalışılıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Antalya’da gazatecilere konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez elektrik faturalarında kademeli tarife uygulamasının devreye alınacağını hatırlattı. Ardından ”Benzer uygulamayı doğal gaz için de çalışıyoruz. Özellikle kış aylarında, vatandaşımızın tüketiminin yoğun olduğu dönemlerde iki kademeli bir tarife çalışmasına geçmeyi planlıyoruz.” dedi.

Elektrik faturalarında kademeli tarife düzenlemesi şu anda Meclis gündeminde. Düzenleme ile belli bir limite kadar, yani kilovatsaat bazında bakıldığında birim fiyat olarak daha düşük bir tarife uygulanacak. O miktarın üstünü aşan tüketiciler açısından da bir miktar daha yüksek bir tarife olacak. 

PEKİ DOĞAL GAZ İLE İLGİLİ ADIM NE ZAMAN GELİR?

Bakan o konuda da ”Henüz daha takvim netleşmedi, kanunun çıkmasını bekliyoruz.” dedi.

Dönmez küresel piyasalarda özellikle Avrupa’da doğal gaz fiyatlarının ciddi oranda arttığına da dikkat çekti ve ”Kademeli elektrik ve doğalgaza geçtiğimizde orta gelirli vatandaşlarımıza da bu kapsamda özellikle temel ihtiyaçlarını karşılayacak enerji girdisi için uygun bir tarife sunmuş olacağız.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir