Meclis’te bu hafta gözler bütçe mesaisinde

Meclis'te bu hafta gözler bütçe mesaisinde

Bütçe maratonu devam ediyor. Maraton geçen hafta başladı. Bu hafta da önemli bakanlıkların bütçelerinin görüşülmesi ile devam edecek.

Komisyonda hafta başında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçesi ele alanıcak. Ama sadece bakanlığın değil ayrıca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Nükleer Düzenleme Kurumu, Maden Tetkik ve Arama gibi kurum bütçeleri de görüşülecek.

Komisyonda bütçeden en yüksek payı alan Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı ile 127 üniversitenin bütçeleri de görüşecek. Çarşamba günü, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı gibi kurumlar ile ile Türkiye Uzay Ajansı’nın bütçeleri için de mesai yapılacak.

Perşembe günü ise Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı ile Türk Akreditasyon Kurumu’nun bütçeleri ve haftanın son günü de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun bütçeleri görüşülecek.

Tüm bu görüşmelerde hem bakanlıklara ayrılan kaynaklar ele alınacak. Kalem kalem ne nereye aktarılacak sunumlar yapılacak. Türkiye’nin sıcak gündemine dair bakanlıkları ilgilendiren konu başlıklarında bakanların da açıklamalar yapması bekleniyor. Hem de bakanlar başta muhalefet olmak üzere komisyon üyelerinin sorularını yanıtlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir