10 Azerbaycanlı aile daha Karabağ’a döndü

Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ’a dönüşler devam ediyor.

“Akıllı Köy” projesinin gerçekleştirildiği Zengilan kentindeki Ağalı köyüne 10  Azerbaycanlı aile daha yerleştirildi.

Bu kapsamda dört evreli etabın birinci sürecinde yaklaşık 48 kişi daha döndüğü belirtildi.

Evlere yerleştirilen vatandaşların istihdam, toplumsal, eğitim ve sıhhat sıkıntıları ilgili kurumlar tarafından sağlanacak.

“Yaşamak için buraya gelmeye karar verdim”

Anne ve babasının evvelden Ağalı köyünde yaşadığını belirten Valeh İsmayılov, “Bu topraklarda yaşamak için buraya gelmeye karar verdim. Buraya ailemle geldim. İki çocuğum, eşim ve annemle birlikte. Burada daimi olarak yaşamaya geldik.” dedi.

“Allah şehitlerimize rahmet etsin”

Torunlarının elinden tutarak kendi topraklarına dönmeyi hayal eden Tukezban Mahmudov, diye konuştu.

“Azerbaycan ve Türk milletini tebrik ederim”

İHA’nın transferine nazaran; tarihi bir olaya şahit olduklarını vurgulayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın Zengilan Özel Temsilcisi Vahid Hacıyev, “Karabağ’a büyük dönüşün birinci adımının ikinci etabını gerçekleştiriyoruz. Bu münasebetle bütün Azerbaycan ve Türk milletini tebrik ediyorum. Önümüzdeki 5 gün içinde toplamda 41 aileni Ağalı köyüne yerleştirmeyi planlıyoruz. Meskenler tam hazır olduğunda önümüzdeki aylarda da aileleri buraya yerleştirmeye devam edeceğiz.

Bin 457 Ağalı köyü sakini Azerbaycan’ın farklı yerlerinde yaşıyor. Onlardan bin 300’ü köye taşınmak niyetlerini bize iletti. Buraya taşınan vatandaşların rahat bir formda hayatlarını sürdürebilmesi için gerekli imkanları oluşturduk.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.