117 kişinin hayatını kaybettiği İzmir depreminin yıl dönümü

Takvimler 2020 Ekim’inin 30’unu, saatler 14.51’i gösterdiğinde önce büyük bir gürültü koptu. Yerin 16 kilometre altındaki o sarsıntı İzmir’i vurdu. Deniz yükseldi, dalgalar Seferihisar kıyılarını yuttu. O felakette 117 can hayattan koptu. 6,6’lık depremin merkez üssü Yunanistan’ın Sisam Adası açıklarıydı ama komşudaki sarsıntı İzmir’i vurdu. Kente 23 kilometre mesafedeki o deprem tam 16 saniye sürdü. Sarsıntı bittiğinde ise İzmirlileri panik, kenti ise toz bulutu sardı.

DEPREM SONRASI TSUNAMİ CAN ALDI

Yaşanan şok kısa süre sonra yerini acı haberlere bıraktı. Üstelik depremin birkaç dakika sonrasında Ege Denizi’nde su yükseltmiş, tsunami Seferihisar’ı yutmuştu. O dalgalara tekerlekli sandalyesinde yakalanan 86 yaşındaki Fatma Erçetin hayatını kaybetmişti. Talihsiz kadın, Türkiye’de tsunamiden hayatını kaybeden ilk kişiydi.

İDİL 58 SAAT SONRA KURTARILDI

İzmir’in merkezindeyse tablo daha da ağırdı. Yerle bir olan bina enkazlarında yaşam ve kurtarma savaşı başladı. İlk dakikalarda herkes enkaz başında can kurtarma telaşındaydı. Ardından arama kurtarma ekipleri devreye girdi. Saatler içinde de Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce gönüllü İzmir’e akın etti. Korkunun yerini umut, paniğin yerini ise bekleyiş aldı. Kurtulanlar saatler önce “yuvam” dedikleri beton yığınları önünde yakınları için nöbete koyuldu. Gergin bekleyiş iyi haberlerle bölündü. Yerle bir olan Rıza Bey apartmanının enkazında mahsur kalan Ela’ya 5 saat sonra ulaşıldı. Kurtarılanlar kalplerde umut alevini yakmış, sahada canla başla mücadele eden ekipler moral depolanmıştı. 9 saat saat sonra sevinç çığlıkları bu kez Buse için yükseldi. Saatler saatleri kovaladı, enkazların başında gece, yerini yeni güne bıraktı. Türkiye’nin gözü kurtarma ekiplerinde, kulağı ise gelecek kurtarma haberlerindeydi. 22 saat sonra Doğanlar apartmanının enkazından Seher Perinçek ve 3 çocuğu kurtarıldı. 30 canın yittiği Emrah apartmanında ise enkazın altından İdil’in sesi tam 58 saat sonra duyuldu. 14 yaşındaki çocuğu çıkarmak için itfaiye erleri seferber oldu.

65 SAAT SONRA ULAŞILAN ELİF YARALI OLARAK KURTULDU

Türkiye’nin dört bir yanından yardımlar da İzmir’e akmaya başlamış, 7’den 77’ye herkes depremzedelerin acısına ortak olmuştu. Enkaz altındakiler için zaman daralırken 65’inci saatte Elif bebeğe de ulaşıldı. Doğanlar apartmanında annesi ve 3 kardeşi kurtarılan minik Elif, hayatın kendisine uzattığı o eli sımsıkı tuttu. Enkazın başında mutluluk gözyaşları sel oldu.

3 YAŞINDAKİ AYDA BEBEK 91 SAAT SONRA HAYATA TUTUNDU

30 Ekim’in üzerinden 3 gün geçmiş, artık her şey bitti denirken bir mucize daha gerçekleşti. Gecesini gündüzüne katan, uyumadan, hatta yemeden içmeden çalışan arama kurtarma ekiplerinin çabası, Ayda bebeği hayata bağladı. Tonlarca betonun arasında bir yaşam boşluğu bulan 3 yaşındaki Ayda’ya ulaşıldı. Arama ekiplerinin çalışması titiz, görevleri ise çok zordu. Ayda’nın minik bedeni enkaza sıkışmıştı. Minik ayda o karanlıktan kurtarıldığında yükselen cılız sesi aslında mucizenin sesiydi. Ambulansa bindirildiğinde depremin üzerinden tam 91 saat geçmişti.

İZMİR DEPREMİNİN ACI BİLANÇOSU

113 saat süren arama kurtarma çalışmaları sonlandırıldığında depremin acı bilançosu da ortaya çıkmıştı. 116 kişi beton yığınlarına dönüşen binalarda hayatını kaybetmiş, 1 kişiyi de tsunami hayattan koparmıştı. 6,6’lık o depremde bin 35 kişi de yaralandı. 17 binanın yıkıldığı kentte toplamda 180 bina da ağır hasar gördü.

DEPREM KONUTLARI YÜKSELİYOR

Depremin hemen ardından yaralar sarılmaya, konteyner kentler kurulmaya başlandı. Rezerv alanlarda deprem konutlarının inşası için de kollar sıvandı. Belirlenen 7 alanda 5 bin 61 konut projelendirildi. Depremin 1. yıl dönümü öncesi tamamlanan 800 konut depremzedelere verilmeye başlandı.

DEPREM DAVALARI BAŞLADI

İzmir’i vuran o depremde yıkılarak 117 kişiye mezar olan binalarla ilgili davalar da açıldı. Doğanlar, Emrah, Yılmaz, Erbek, Yağcıoğlu, Rıza Bey apartmanlarının müteahhit ve mühendisleri yargılanmaya başlandı. Hazırlanan bilirkişi raporlarında enkaza dönenen o binalarda felaketin göz göre göre geldiği de ortaya kondu. Binaların dönemin deprem yönetmeliğine göre yapılmadığı raporlarla belgelendi.

Deprem ülkesi Türkiye’de 6,6’lık acı tecrübenin üzerinden tam 1 yıl geçti. Yitip giden 117 kişinin ailesi, sevdikleri yakınları onları, afetten sağ kurtulanlar da yaşadıklarını unutmuyor.

Osmancık escort

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.