ABD’de TÜFE yıllık yüzde 8,3 artarak beklentileri aştı

Buna nazaran, Amerikalı tüketicilerin ömür maliyeti, nisanda bir evvelki aya kıyasla yüzde 0,3 arttı.

Piyasa beklentilerinin üzerinde bir seyir izleyen TÜFE’nin bu devirde yüzde 0,2 artması öngörülüyordu. TÜFE, martta aylık yüzde 1,2’lik artış göstermişti.

Güç fiyatlarında aylık bazda düşüş görüldü

Ülkede TÜFE, nisanda yıllık bazda da yüzde 8,3 artarak piyasa beklentilerini aştı. Beklentiler, TÜFE’nin nisanda yıllık bazda yüzde 8,1 artması tarafındaydı.

Yıllık enflasyon nisanda yavaşlama gösterirken, martta yüzde 8,5 ile 41 yılın doruğuna çıkmıştı.

Kelam konusu periyotta barınma, besin, uçak bileti ve yeni araç fiyatlarındaki artışlar tüketici fiyatlarındaki yükselişte tesirli oldu.

Barınma endeksi nisanda aylık yüzde 0,5 ve yıllık yüzde 5,1 yükseldi. Birebir devirde besin endeksi de aylık yüzde 0,9 ve yıllık yüzde 9,4 artış kaydetti. Yeni araç fiyatlarındaki artış ise nisanda aylık yüzde 1,1 ve yıllık yüzde 13,2’yi buldu.

Bu periyotta güç fiyatları aylık bazda yüzde 2,7’lik azalış gösterirken, yıllık yüzde 30,3 arttı. Son periyottaki artışıyla dikkat çeken akaryakıt fiyatları, nisanda aylık bazda yüzde 6,1 düşüş kaydederken, yıllık yüzde 43,6 yükseliş kaydetti.

Çekirdek enflasyon da beklentilerin üzerinde geldi

Değişken güç ve besin fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE ise nisanda aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 6,2 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde yükseldi.

Kelam konusu devirde çekirdek enflasyona ait piyasa beklentileri aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 6 artması istikametindeydi. Çekirdek TÜFE, martta aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 6,5 artmıştı.

Analistler, nisan ayındaki yavaşlamaya karşın enflasyonun; yakın vakitte salgın öncesi düzeylere düşmesinin pek muhtemel görünmediğini, arz kesintilerinin devam etmesi, güç ile besin fiyatlarındaki yükselişin sürmesi nedeniyle uzun bir müddet ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yüzde 2’lik gayesinin üzerinde kalacağını belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.