ABD’de Uvalde okul akınında ihmalkarlıkla suçlanan polis şefi istifa etti

Uvalde okul bölgesi polis şefi Pete Arredondo, Robb İlkokulu saldırısına geç müdahale etmekle suçlanarak açığa alınmasının akabinde Uvalde Belediye Meclisindeki vazifesinden istifa ettiğini duyurdu.

Teksas’ta yayın yapan Leader-News’e konuşan Arredondo, akınla ilgili soruşturmanın sağlıklı ilerlemesi için istifasının “Uvalde için en uygun karar” olduğunu söyledi.

Uvalde taarruzunda polisin vaktinde müdahale etmediği tartışmaları

“AR-15” tipi otomatik atak silahı ile 24 Mayıs’ta Uvalde kasabasındaki Robb İlkokulu’na hücum düzenleyen 18 yaşındaki Salvador Ramos, birbirine bitişik iki sınıfa girerek 19 çocuk ve 2 öğretmeni vurarak öldürmüştü.

Uvalde polisi, saldırgan okula girdikten sonra dışarıda bekleyen ailelerin yalvarış ve ısrarına karşın 1 saat 17 dakika boyunca müdahale etmemekle eleştirilmişti.

Teksas Halk Güvenliği Departmanı Yöneticisi Steven McCraw, hücumdan sonraki günlerde düzenlediği basın toplantısında, olay yerindeki komuta merkezinin “çocukların risk altında olmadığını” düşündüğünü, bu nedenle taktik timleri beklediğini söylemişti.

McCraw, “O sırada olay yeri kumandanı, faal bir saldırgan durumundan barikatların arkasına sığınmış bir bireye geçildiğine inanıyordu. Lakin eldeki bilgilere nazaran, açıkça o sınıftaki çocuklar risk altındaydı ve saldırgan da hala faaldi. Bu, yanlış bir karardı.” ifadesini kullanmıştı.

Uvalde okul bölgesi polis şefi Pete Arredondo da 10 Haziran’da Texas Tribüne gazetesine verdiği mülakatta, olay günü kendisini yavaşlatır niyetiyle telsizi yanına almadığını, kendisini takımları yöneten sorumlu amir olarak görmediğini ve yetkinin üst seviye diğer birine devredildiğini düşündüğünü anlatmıştı.

Saldırganı tahrik etmemek için okul koridorunda 40 dakika beklediğini belirten polis şefi, “Ben, o gün kimseye sınıfa girmemesi konusunda talimat vermedim, yalnızca gerekli yardımları istedim.” açıklamasında bulunmuştu.

McCraw, hücum hakkında süren soruşturma çerçevesinde 21 Haziran’da eyalet meclisi senato komitesine verdiği sözde de Uvalde polisinin akındaki müdahalesini “sefil bir başarısızlık” olarak nitelemiş, Uvalde okul bölgesi polis şefi Pete Arredondo’yu gecikmeden ötürü sorumlu tutarak onu “polislerin hayatını, çocukların hayatlarının önüne koymakla” suçlamıştı.

Arredondo, 24 Haziran’da açığa alınmıştı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.