ABD’li Kongre üyesi Türkiye dönüşü konuştu: ‘F-16 konusunda elimden geleni yapacağım…’

Daha evvel Türkiye aykırısı açıklamalarıyla da gündeme gelen Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye ziyareti sonrası değerli açıklamalarda bulundu.

ABD’li Senatör Lindsey Graham, bu hafta gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinin akabinde Ankara idaresine F-16 satışı ile ilgili konuştu.

Daha evvel Türkiye zıddı tabirleriyle bilinen Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın Türkiye dönüşü F-16 satışına takviye veren açıklamaları dikkat çekti. Toplumsal medya hesabından bir ileti yayınlayan Graham, “Türkiye’ye F-16 satışını gerçekleştirmek için elinden geleni yapacağını” söyledi.

Graham yayınladığı iletide, “NATO üyesi ve bedelli bir Amerikan müttefiki olan Türkiye’ye çok verimli bir seyahat geçirdim. Vakit zaman sıkıntılı bir bağımız olsa da, Türkiye ve ABD’nin iki ulusumuz ortasındaki bağları güçlendirmek için adımlar atması mecburidir.” tabirleri yer aldı.

‘ABD’NİN GÜVENLİK ÇIKARLARINA UYGUN…’

ABD Lideri Joe Biden, evvelki gün Türkiye’nin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasının akabinde F-16 konusunun gündeme getirildiği argümanlarını reddetmiş, Kongre’den bu hafta içerisinde uygun haberler gelmesini beklediğini açıklamıştı.

Graham, “Biden Yönetimi’nin F-16’ları Türk Hava Kuvvetleri’ne satma kararını desteklemek için elimden gelen her şeyi yapacağım. NATO müttefiklerimizin elindeki bu savaş uçakları, bir istikrar duygusu yaratacak ve Türk ordusuna, katiyen ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarına uygun yetenekler kazandıracak.” tabirlerinde bulundu.

Lindsey Graham, Türkiye ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile de bir ortaya geldi.

Türkiye Kasım ayında ABD’den 40 adet yeni F-16 ve mevcut F-16’lar için de 80 adet modernizayon kiti almak için müracaatta bulunmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.