Antalya’daki cankurtaranlar, profesyonel yüzücülerden yakındı

Antalya’nın Konyaaltı kıyı şeridindeki 34 cankurtaran kulesinde, 50 cankurtaran vazife yapıyor.

İnsan yoğunluğunun olduğu yaz döneminde cankurtaranlara büyük sorumluluk düşüyor.

Sahili dürbünleriyle tarayan cankurtaranlar, en çok yüzmeyi iyi bilenlerin, kendilerini güç durumda bıraktığını lisana getirdi.

“Camgöz köpek balığının ölüsünü kıyıya çıkardım”

10 yıllık cankurtaran Gültekin Çetindağ, meslek hayatı boyunca en çok düzgün yüzme bilenlerin başının kaygıya girdiğini gördüğünü belirterek, Konyaaltı kıyısında çok şey yaşadım. Vatandaşın canını, malını muhafazaya çalışıyorum. En kıymetli anılarımdan biri, bir camgöz köpek balığının ölüsünü kıyıya çıkarmam olmuştu.”

“İyi yüzücülerden şikayetçiyiz”

“Çok âlâ yüzücülerden şikayetçiyiz. Çok uygun profesyonel yüzücüler kulvar dışına çıkıyor ve geri dönemiyorlar. Sonra bizden yardım istiyorlar. Çok uygun yüzme bile bilseler, kulvar dışına çıkmamalarını istiyoruz. Rica ediyoruz, kurallara uysunlar. Yüzmeyi bilmeyen bireyler mümkün olduğu kadar kıyıda yüzüyor yahut bize yakın olmayı seçiyor, uzaklaşmıyorlar” dedi.

Sahil şeridinin cankurtaranları, boş buldukları zamanlarda tatbikat yapıp, eğitimlerini ve bilgilerini taze tutmaya ihtimam gösteriyor.

“Boğulma hadiselerini yaşanmadan müdahale etmeye çalışıyoruz”

Cankurtaran Azra Yılmaz (27), mimari onarım kısmı mezunu olduğunu, denizi ve yüzmeyi çok sevdiği için cankurtaranlığı tercih ettiğini söyledi. İşinin disiplinine hayran olduğunu anlatan Yılmaz, “İnsanlara dokunmak, onların can güvenliğini sağlamak beni keyifli ediyor. Meslektaşlarımla sabah birinci saatlerden akşam saatlerine kadar denizi izliyor, boğulma olaylarını yaşanmadan tespit edip müdahale etmeye çaba ediyoruz” halinde konuştu.

“Eğitimleri rutin aralıklarla yapıyoruz”

Sahil şeridindeki 50 cankurtaran ve 34 kuleden sorumlu olan cankurtaran amiri Ahmet Gül de ekibiyle yakından ilgileniyor.

Belirli günlerde eğitim yaptıklarını, eğitimlerini tatbikatlarla daha anlaşılır hale getirdiklerini söyleyen Gül, “Her bir işçinin muhtemel bir kazada nasıl davranması gerektiği tarafındaki eğitimleri rutin aralıklarla yapıyoruz. Kıyıda insanların huzurla denize girmeleri ve inançta olmaları için çalışıyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.