Antarktika’da yağan karda birinci sefer mikroplastik bulundu

Canterbury Üniversitesi’nden bilim insanları, Antarktika’daki yeni yağan taze karda mikroplastiklerin keşfini doğrulayan dünyanın birinci çalışmasını yayımladı. Birçok kişi tarafından Antarktika’nın el değmemiş bir yer olarak var sayıldığı lakin bir pirinç adedinden bile daha küçük mikroplastiklerin global kirlenme sebebiyle dünyanın bu bölgesine ulaştığı tabir edildi.

MİKROPLASTİKLER, KAR VE BUZUN ERİMESİNİ KOLAYLAŞTIRIR

Araştırmalar, mikroplastiklerin etraf sıhhati üzerinde olumsuz tesirleri olduğunu (organizmalardaki büyümeyi, üremeyi ve genel biyolojik fonksiyonları sonlandırmanın yanı sıra beşerler için olumsuz tesirleri olduğunu) tespit etmişti.

Daha geniş bir ölçekte ele alındığında, Antarktika’daki havada mikroplastik parçacıkların varlığının, kar ve buzun erimesini hızlandırarak iklimi etkileme potansiyeline sahip olduğu söz edildi.

19 BÖLGEDEKİ KARDA GÖRÜLDÜ

Canterbury Üniversitesi doktora öğrencisi Alex Aves, 2019’un sonlarında Antarktika’daki Ross Buz Rafından kar örnekleri topladı ve laboratuvar tahlilinden sonra Ross Buz Rafındaki uzak bölgelerden alınan her numunede plastik parçacıkları olduğu ortaya çıktı.

Ekip, Antarktika’nın 19 bölgesinden numune toplandıklarını ve her numunede mikroplastiklere rastladıklarını belirtti.

PLASTİK ÇEŞİDİNİN PET OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Bilim insanları, erimiş kar litresi başına tespit edilen mikro plastiğin ortalama 29 mikroplastik parçacık olduğunu vurgulayarak bunun denizdeki orandan daha fazla olduğunu tabir etti.

Basın açıklamasında “Antarktika’daki en büyük istasyon olan Ross Adası, Scott Üssü ve McMurdo İstasyonu’ndaki bilimsel üslerin çabucak yanında, mikro plastiklerin yoğunluğu, İtalyan buzul enkazında bulunanlara benzeri, yaklaşık 3 kat daha yüksekti. En yaygını meşrubat şişeleri ve giysi imalinde kullanılan PET olmak üzere 13 farklı plastik tipi bulundu” denildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.