Bilim insanları açıkladı… Gazete okumak bunamayı 13 yıl geriletebilir

Yapılan bir araştırmaya nazaran, gazete okumak size, tam 13 yaş daha genç birinin düşünme maharetlerini kazandırabilir.

ABD’deki California Üniversitesi’nden araştırmacılar, zihinsel aktivitelere katılmanın her iki cinsiyetin de düşünme suratı rezervlerini artırdığını buldu.

Times’ta yer alan habere nazaran, Neurology mecmuasında yayınlanan araştırma, fizikî ve zihinsel aktivitelerin insanların “bilişsel rezervine” yardımcı olup olamayacağını belirlemeyi hedefliyor.

Daha büyük bilişsel rezervleri olan beşerler, yaşlandıkça beyinlerinde meydana gelen değişikliklere bağlı olarak beklenenden daha yeterli düşünme yetenekleri gösterirler.

ZİHİNSEL AKTİVİTELER ZİNDE TUTUYOR

Çalışmaya yaş ortalaması 76 olan 758 kişi katıldı. Kimilerinin düşünme yahut hafıza meseleleri yoktu, kimilerinde hafif bilişsel bozukluk ve kimilerinde bunama vardı.

Bilim insanları, iştirakçilerin beyinlerini taradı ve onlardan düşünme suratı ve hafıza testlerine katılmalarını istedi.

Katılımcılara son 13 ayda, mecmua, gazete yahut kitap okuyup okumadıkları, kurslara gidip gitmedikleri ve kart, oyun yahut tombala oynayıp oynamadıkları üzere üç şey soruldu.

Genel olarak, her ek zihinsel aktivite kategorisi için, araştırmacılar, insanların düşünme suratının 13 yıl öncesine kadar arttığını hesapladılar. Sonuçları cinsiyete nazaran ayırdıklarında, düzgünleşme erkekler için 17 yıl ve bayanlar için 10 yıldı.

Araştırmada yer alan Dr. Judy Pa, Alzheimer hastalığı için rastgele bir tedavi bulunmadığından, gelişimini tedbire stratejilerinin anahtar olduğunu söyledi.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.