Çin, Dünya’yı tehdit eden gök cisimlerini tespit edecek

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bilhassa büyük çaplı gök cisimlerini evvelden tespit edip, çeşitli ihtarlarda bulunuyor.

Şimdiye kadar gezeginimizin yakınından irili ufaklı birçok göktaşı geçse de rastgele bir tehlike yaşanmadı, fakat bu yaşanmayacak manasına gelmiyor.

Çin, ziyanlı gök cisimlerini tespit edecek

Çin’de bir üniversite, Dünya’ya çarpabilecek gök cisimlerini tespit etmek için 20 antenden oluşan radar anteni dizisi inşa ediyor.

Pekin Teknoloji Enstitüsü’nün “China Fuyan” kod isimli tesisindeki her anten 25 ila 30 metre çapa sahip olacak ve gezegenimizin 150 milyon kilometrelik menzilindeki asteroitleri gözlemleyecek. Şu ana kadar iki anten inşa edilirken, testlerin eylülde gerçekleşmesi planlanıyor.

Söz konusu proje, Çin’in Dünya’nın yakın etrafını savunmaya yönelik beklentilerini karşılamanın yanı sıra, asteroitler üzerine yürütülen genel çalışmaları desteklemek için başlatıldı.

Ayrıca bu anten dizisi, Dünya’nın yörüngesinde vakit içinde artan uzay enkazını takip etmek için de kullanılabilecek.

Bu sistem, Dünya’ya tehdit oluşturabilecek asteroitleri kataloglayacak, Çin Ulusal Uzay Yönetimi (CNSA) de onları yolundan saptırmak için bir araç gönderebilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.