Deniz Salyası Araştırma Komisyonu rapor hazırlıyor

Marmara’daki deniz salyası sorunu geçtiğimiz yaza damgasını vurdu. Meclis, müsilajın sebeplerini ortaya koymak için harekete geçti. Kurulan araştırma komisyonu yaptığı yüzlerce saatlik çalışmayı kağıda dökmeye hazırlanıyor.

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, raporda müsilajın sebepleri ortaya konulacak. İlk tespitlere göre, Marmara Denizi’ndeki kirliliğin ilk sorumlusu İstanbul. Kirliliğin yüzde 72’sinin mega kentten kaynaklandığı belirlendi.

Meclis Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa Demir, suyun üst yüzeyinin 6 ay içinde kendi kendini yenileyebildiğini söyledi. Derinler için ise bu süre 6 yılı buluyor. Demir, “Sorunların önüne geçmezseniz problem büyüyecek, tedbir almazsak Marmara’nın akıbeti konusunda müspet bir şey söylenemez” dedi.

Kirliliğe neden olan unsurlar şehir ve sanayi atıkları ile kötü tarım uygulamaları. Marmara’ya her gün 5 milyon 393 bin metreküp su veriliyor ve bu suyun sadece yüzde 4.5’u ileri biyolojik arıtma yöntemine tabi tutuluyor. Demir’e göre denize sadece ileri biyolojik arıtma suyu verilmeli.

Komisyon raporunda, Marmara havzasındaki belediyelerin sorumluluğuna dikkat çekilmesi ve arıtma tesisleri kurulması için belediyelerce kaynak tahsis edilmesi yönünde tavsiyenin bulunmak bekleniyor. Marmara Denizi Eylem Planı’nın ivedilikle hayata geçirilmesi de hatırlatılacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.