Doğal gaz takviyesinde yeni müracaat vakti

Elektrik ve doğal gazda uyguladığı sübvansiyon ile vatandaşa 100 milyar liralık dayanakta bulunan hükümet, yaklaşık 4 milyon haneyi kapsayan doğal gaz dayanağının ikinci ödemesini ekim ve kasım aylarında yapacak. Müracaatların sürdüğü çalışmada, kriterleri karşılayan hanelere yıllık 450 ila bin 150 TL ortasında doğal gaz tüketim takviyesi verilecek. Daha evvel hanelere yönelik olarak uygulanan doğal gaz takviyesinde birinci ödeme mart ve nisan ayında gerçekleştirilmişti. Şiddetli geçen kış kurallarında vatandaşların güç masraflarını desteklemek için yapılan çalışmaları anlatan Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yıl birinci defa gereksinim sahibi ailelere yapılan doğal gaz yardımı yapıldığını söyledi.

4 MİLYON HANEYİ KAPSIYOR

Bakan Dönmez, ‘doğal gaz tüketim desteği’ için müracaatların alınmaya başlandığını hatırlattı. Yılda iki kere olan doğal gaz takviyesinde birinci ödeme mart ve nisanda yapılırken ikinci ödeme ise ekim-kasımda olacak. Bu yıl birinci defa uygulamaya alınan takviye kapsamında daha evvel 330 bin haneye yardımda bulunuldu. Fatih Dönmez, bahisle alakalı açıklamasında, “Tüketicilerin korunmasına yönelik olarak, yıllık 450 ila bin 150 TL ortasında verilecek olan doğal gaz tüketim takviyesi için müracaatlar alınmakta olup, bu alanda 4 milyon haneye takviye sağlanması hedefleniyor” dedi.

E-DEVLET’TEN MÜRACAAT YAPILABİLİYOR

Doğal gaz dayanağından yararlanmak isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden yahut Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ndan müracaatta bulunabiliyor. Doğal gaz dayanağı başvurusu yapmak isteyeler için daha evvel yayımlanan kaideler ise şöyle; yardım için öncelikli kriterin hanede kişi başına düşen gelirin taban fiyatın 3’te birinden az olması isteniyor. Ayrıyeten müracaat yapacak olan bireylerin üzerine kayıtlı mülk bulunup bulunmadığına bakılıyor. Doğal gaz yardımı verilebilmesi için hanenin yaşadığı bölgede doğal gaz altyapısı olup olmadığı da kıymetli. Şahıslara ödenecek olan meblağ ısı haritasına nazaran belirleniyor. Ödemeler yılda iki defa gerçekleştiriliyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.