‘E.T.’ ve ‘Alien’ sinemalarının efektlerini hazırlayan Isidoro Raponi hayatını kaybetti

“E.T”, “King Kong”, “Alien” üzere gişe rekortmeni sinemalardaki özel efektlerde imzası olan özel efekt uzmanı Isidoro Raponi, 76 yaşında hayatını kaybetti. Raponi’nin vefatını Disney bağlantı yöneticisi Howard Green duyurdu. Raponi’yi “harika bir adam ve isimsiz bir kahraman” olarak nitelendiren Green, Raponi’nin Los Angeles rehabilitasyon merkezinde konjestif kalp yetmezliğinden öldüğünü belirtti.

Bölümdeki en büyük çıkışını, direktör Steven Spielberg’ün 1982 üretimi “E.T.” ile yaptı. Sanatkarın özgeçmişinde “King Kong”, “Alien”, “Close Encounters of the Third Kind”, “Baby: Secret of the Lost Legend”, “Gangs of New York”, “The Aviator”, “The Green Mile” ve “The Shawshank Redemption” üzere öteki sinemalardaki çalışmalar yer alıyor. Isidoro Raponi ayrıyeten “The Running Man”, “The Hunt for Red October”, “The Godfather: Part III”, “Air Force One” ve “Dr. Dolittle” için efektler ve sahne dekorları yaptı.

İtalya doğumlu Raponi, Oscar’larda Özel Muvaffakiyet Mükafatı alan üretimci Dino De Laurentiis’in 1976 tarihli “King Kong” yine çevrimi üzerinde çalışmak için 1975’te Los Angeles’a taşındı. 2008’de emekli oldu fakat Ben Affleck başrollü, Oscar kazanan 2012 imali “Argo”daki son bir misyon için dala geri döndü. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.