Ekonomistlerden enflasyon sayılarına reaksiyon: ‘Yaz sonu turizm geliri kesilince kurla bir arada enflasyon da artacak!’

Haziran ayına ait TÜİK’in ve onun yaklaşık iki katı olarak hesaplayan ENAGRUP’un açıkladığı enflasyon bilgilerini kıymetlendiren ekonomistler Prof. Dr. Özgür Demirtaş, eski Merkez Bankası baş ekonomisti Hakan Kara, ekonomist Cihan İhtilal Zelyut, Selçuk Geçer, Twitter hesaplarından şu paylaşımları yaptı:

‘YIRTIN KENDİNİZİ ARTIK ÇOK GEÇ’

Evren İhtilal Zelyut: AKP için umut kalmadı! İstediğiniz kadar çıkın TV’lerde konuşun, yorum yapın, yırtın kendinizi artık çok geç… ÜFE 138 ise TUFE 140’ı aşmış demektir, dedikleri aralık ayında düşüş değil çıkış sürer zira yaz sonu turizm geliri kesilince kurla bir arada enflasyon da artacak!

‘YAKIN TARİHİN EN SÜRATLİ İVMELENEN ENFLASYONU’

Hakan Kara: Eylül’de faiz indirimi ile başlayan sürreal deneyin maksadı dış açığı kapatıp enflasyonu düşürmekti. Sonuç, yakın tarihin en süratli ivmelenen enflasyonu ve en yüksek dış açığı oldu.

‘TAŞA ANLATSAM ORTADAN ÇATLARDI, ANLARDI, ANLARDI’

Prof. Dr. Özgür Demirtaş: Yıllık enflasyon yüzde 175, yanlış okumadınız yüzde 175. TÜİK’in açıkladığı üretici enflasyonu ise 1995 yılından bu yana bir rekor. Neymiş faiz enflasyonun sebebi miymiş? Koskoca Türkiye deney tahtası yapılır mı? Yapılan ekonomik kusurlar affedilir üzere değil. Göz nazaran göre, inadına inadına, onca uyarana karşın, onca ikaza karşın, onca uzmana rağmen… Yapmayın kardeşim yapmayın. Hudut, hüzün, şaşkınlık, bıkkınlık, git gide artan hırs, patlama hissi, tekrar ıstırap, yeniden hudut ve hayal kırıklığı hislerim bunlar… Taşa anlatsam ortadan çatlardı, anlardı, anlardı… Faiz enflasyonun nedeni falan değildir. Faiz sonuçtur, liyakatsizliğin sonucudur.

‘İNANDINIZ MI?’

Selçuk Geçer: TÜİK enflasyon yüzde 78 imiş. İnandınız mı? Dolar ne olur diye soranlara… bekleyin ve görün.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.