Elektrik faturalarını nasıl düşürebiliriz?

Çoğumuz elektrikli aletlerimizi fişe takılı halde bırakıyoruz. Televizyon, bilgisayar, oyun konsolları, fırın ve çamaşır makinesi bunlardan sadece birkaçı. Bu şekilde stand-by konumda kalan cihazlar aslında elektrik faturlarına şaşırtıcı miktarda büyük bir yükü de beraberinde getiriyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırma stand-by konumda bırakılan cihazlar ya da gereğinden fazla şarjda kalan telefon ve dizüstü bilgisayarların ülkeye olan maliyetini ortaya koymuş. Sadece biraz daha dikkatli davranarak gittikçe kabaran faturalarımızı bir nebze olsun azaltabiliriz. Böylelikle gereksiz enerji harcanmasının da önüne geçme şansımız var.

Mühendisler, gece elektrik üreten güneş paneli geliştirdi!

Fişe takılı cihazlar elektrik faturasını kabartıyor!

British Gas tarafından yapılan bir araştırmaya göre ‘vampir cihazlar‘ın İngiltere’ye olan yıllık maliyeti 2.2 milyar sterlin’in (bugünkü kur değerleri ile yaklaşık 41 milyar TL) üzerinde. Yapılan açıklamaya göre İngiltere’deki her hane prizde bırakılan cihazlar yüzünden yılda fazladan 147 sterlin (2 bin 737 lira) fatura ödemesi yapıyor.

Görüldüğü gibi bu şekilde bırakılan cihazların maliyeti hiç de az değil. Kullanmadığımız cihazların fişini çekerek elektrik faturalarımızı az da olsa düşürme şansımız mevcut. Bu şekilde faturalamızın gizlice kabarmasından kurtulabiliriz. Ayrıca bu hareket tüm ülke tarafından benimsendiği takdirde milli servetimizin kaybolmasının da önüne geçebiliriz.

Uzmanlar da vampir cihazların önüne geçmek için çeşitli tavsiyeler veriyor:

Geceleri veya kullanılmadığında, televizyondaki bekleme ışığı bile enerji kullandığından, bekleme moduna geçmek yerine cihazların elektriğini kesin. Cep telefonunuzu ve dizüstü bilgisayarınızı gereksiz yere aşırı şarj etmemeye çalışın. Cihazınız şarj olur olmaz, fişini çekmeyi deneyin ve alışkanlık haline getirin. Bu yalnızca enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda pil ömrünü de uzatır Akıllı sayaçlar, günün farklı saatlerinde ne kadar enerji kullanıldığını belirlemeye yardımcı olabilir, böylece enerjinin nerede boşa harcandığını görebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi sadece alışkanlıkları değiştirerek önemli tasarruf adımları atabiliriz. Peki sizin bekleme modunda kalan cihazlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.