Enerji fiyatlarındaki yükseliş

“Küresel enerji piyasalarındaki anormal artışları göğüsleyerek vatandaşımıza yansıtmadık; bundan sonra da küresel eğilimlerin milletimize etkisini en asgari düzeyde tutmak için gayret göstermeye devam edeceğiz.” Gözler dünyada enerji krizi, enerji fiyatlarındaki artıştayken Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay Türkiye için böyle konuştu.

Mesajı plan bütçe komisyonunda 2022 yılı bütçesini sunarken verdi Oktay. Oktay “Doğalgaz fiyat artışlarının bir kısmı bütçeden karşılanarak tüketiciye son derece sınırlı bir artış miktarı yansıtılmaktadır.” dedi.

2022’de bütçe giderleri 1 trilyon 751 milyar lira, gelirleri ise 1 trilyon 472 milyar lira, bütçeden aslan payı ise 189 milyar lira ile eğitime gidiyor. Faiz harcamalarına ilişkin bütçedeki detayları da paylaştı Oktay. Buna göre 2002 yılında toplanan her 100 liralık verginin 85,7 lirası faiz harcamaları için ödenmekteydi. 2022 yılı bütçesinde ise her 100 liralık verginin 19,1 lirasının faiz harcamalarına ayrılacağı öngörülüyor.

Ayrıca kuraklık riskinin önemli başlıklar arasında yer aldığı bir donemde bütçede sulama yatırımlarına pay da 12.2 milyar liraya yükselecek.
 
 
 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.