Eski AKP’li lidere 3,5 milyon liralık acil ihale

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin bütün toplumsal tesisleri ziyan ettiği gerekçesiyle kiralamaya çalışan Lider Mustafa Demir’in 3,5 milyon liraya Osmanlı Kafe yaptıracağı ortaya çıktı. Acil durumlar için kullanılan 21/B hususuna nazaran ihale edilen kafe imal işini ise, evvelki devir Atakum Belediye Lideri olan AKP’li Adem Bektaş aldı.

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayında, İlkadım İlçesi Rasathane Mahallesi’nde yıkılan metruk binanın yerine 3 milyon 883 bin 230 lira yaklaşık maliyeti olan Osmanlı Kafe yaptırmak için ihale yaptı.

Doğal afetler, salgın hastalıklar, can yahut mal kaybı tehlikesi üzere acil durumlarda yapılan 21/B unsuruna nazaran pazarlık yordamıyla yapılan ihale, 3 milyon 500 bin liraya Atakum ilçesinin evvelki dönemki AKP’li Belediye Lideri Adem Bektaş’a verildi. Bektaş da 180 günde tamamlanacağı açıklanan Osmanlı Kafesinin üretimine başladı.

İHALE ESKİ BELEDİYE LİDERİNE VERİLDİ

21/B unsuruna nazaran yapılan ihaleye, 3 kişinin teklif vermiş üzere gösterildiğini ileri süren CHP’li Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Atilla Tekcan,

“Osmanlı Kafe imal işinin AKP’li eski belediye lideri tarafından alınması çok farklı. Belediyesi meclisi olarak aldığımız bir karar vardı. Belediyenin belediyenin lokantacılık, kafe, büfe işletmeciliği üzere olaylarda uzak durması konusunda ilkesel bir karar aldık.

Bu karar sonucunda de belediye ilişkin toplumsal tesisleri ziyan ettiği için kiraya verildi. Bunu bizde kabul ettik. Zira, öz geliri artıran bir faaliyetti. Lakin Osmanlı Kafesi yapılması, ilkesel kararlarımıza uyulmadığını gösterdi. Toplumsal tesislerinin tamamını kiraya veren belediye neden tekrar kafe yaptırır anlamış değiliz?” dedi.

“KAFE YAPMANIN NASIL BİR ACİLİYETİ OLABİLİR?”

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram’ın geçtiğimiz aylarda belediyenin borcunu yaklaşık 2.5 milyar olduğunu açıkladığını belirten CHP’li Meclis Üyesi Atilla Tekcan, 21/B hususundan ihalenin yapılmasına reaksiyon gösterdi.

Osmanlı Kafesi yapmanın ne üzere bir aciliyeti olduğunu soran Tekcan, “Bu işin 21/B hususu, yani doğal afetler, salgın hastalıklar üzere acil işler için yapılan bir ihale ile yapılması vahimdir. Burada acil olan nedir? Acil olan müteahhidin çabucak iş yapması mıdır?

Kentin acil işleri dururken önceliğin bir kafeye verilmesini anlamış değiliz. Bu büsbütün keyfi ve bireylerin menfaatleri doğrultusunda yapılan bir ihaledir. 2 katlı yapılması planlanan bir kafenin maliyetinin 3,5 milyon lira olması imkansızdır. Bu hesaplamayı nasıl yaptılar?” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.