EYT’liler için yeni formül: ‘7 bin 200 + 9 bin’

Emekli olmak isteyen milyonlarca çalışanın takıldığı yaş sorunu yani halk ortasında yaygın olarak EYT sorunu olarak bilinen sorun için tahlil arayışları devam ediyor.

Bu çalışmalar sırasında ise yeni bir formül öne çıktı. Buna nazaran bayanlarda 7 bin 200 gün ve erkeklerde 9 bin gün çalışanlar emekli olabilir!

GÜN FORMÜLÜ YAŞI DEVRE DIŞI BIRAKABİLİR

Sabah’ın haberine nazaran EYT için tahlil olarak gün formülü gündeme getirildi.

9 Eylül 1999’dan evvel sigortalı olanların emeklilik için yaş kaidesi dışında bayan ise 20, erkek ise 25 yılı, işe giriş tarihine nazaran de 5000 ile 5975 gün primi tamamlaması gerekiyor.

EYT düzenlemesi ile prim ve yıl kaidelerini tamamlayan şahıslara emeklilik yolunun açılması beklentisi bulunuyor. Gündeme gelen bir formüle nazaran de erkeklerin 25 yıllık (9.000 gün), bayanların da 20 yıllık (7.200 gün) prim gününü tamamlamaları halinde emekli edilmeleri kelam konusu olabilecek.

PRİM SIKINTISINA TAHLİL

Gününü tamamlayıp primlerini tamamlayamayanlar için ise borçlanma tekniğiyle problemler çözülebilir.

Bayanların doğum, erkeklerin askerlik borçlanmalarıyla bu primleri tamamlama imkanları bulunuyor.

Lakin farklı talepler de var. 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olup askerlik borçlanmasıyla işe girişi 8 Eylül 1999 öncesine çekebilenler de kendilerinin EYT’li sayılmasını talep ediyor.

Ayrıyeten staj sigortasının başlangıç sayılıp sayılmayacağı da bilinmiyor.

Bu durumda stajını 9 Eylül 1999 öncesinde yapmış lakin çalışmaya daha sonra başlamış olanlar da EYT kapsamına girebilecek.

Bir başka talep de esnaf ile ilgili. 4 Ekim 2000 öncesinde oda ve vergi kaydı olup Bağ-Kur kaydı olmayan esnaf geriye dönük borçlanma talep ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.