Financial Times, Türkiye’nin Suriye operasyonunu tahlil etti: Türkiye’nin Suriye’deki büyük planı ne?

Gazete ayrıyeten, Erdoğan’ın azalan popülaritesi nedeniyle muhalefetin seçimlerden zaferle çıkması halinde, Esad idaresiyle bağlantıları tekrar tesis etmekten yana olan partilerin iktidara gelebileceğini, bu ihtimal gerçekleşirse, Suriye’nin kuzeyindeki statükonun değişebileceğini yazdı.

“OSMANLI’DAN BERİ EN GENİŞ ÇAPLI OPERASYON”

Gazete; Türkiye’nin son devirde Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği hudut ötesi operasyonların, Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasından beri “Türklerin ülke dışındaki en geniş çaplı adımı” olduğunu söz etti. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın operasyon sinyali vermesiyle bu adımın daha da ileri gideceğini öne sürdü. 

Türkiye’nin gerçekleştirdiği hudut ötesi operasyonlar ile Suriye’nin kuzeyini şekillendirdiğini belirten FT, bölgede yaşayan 2 milyon Suriyelinin güvenliğinden, eğitiminden, sıhhatinden, gümrük ve din hizmetlerinden Türk çalışanların sorumlu olduğunu aktardı.

“GÖÇMENLER ERDOĞAN’IN POPÜLARİTESİNİ ZEDELEDİ”

Öte yandan, Türkiye’ye kaçan 3,7 milyon Suriyeli göçmenin, Erdoğan’ın popülaritesini yitirmesine sebep olduğunun altını çizen FT, Erdoğan’ın, gelecek yıl yapılacak olan seçimi biraz olsun garantiye almak için Türkiye’de bulunan göçmenleri geri dönmeye teşvik ettiğini söyledi.  

2016 yılında Halep’te yaşayan, fakat şu anda Türkiye’nin denetimindeki bir bölgede yaşayan 26 yaşındaki Esma FT’ye demecinde, “Türkiye’nin kendi çıkarları için burada olduğunu herkes biliyor. Fakat Türkiye bizim için tek seçenek, geri çekilirlerse Rusya ve Esad gelir” dedi.

ABD’nin eski Türkiye ve Suriye Büyükelçisi James Jeffrey FT’ye demecinde, Rusya’nın da bölgedeki varlığını korumak istediğini, “Rusya için Suriye büyük bir muvaffakiyet, bunu riske atmak istemezler” kelamlarıyla özetlerken, ABD’nin kısa vadede Suriye’den ayrılmak üzere bir niyeti olmadığını tabir etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.