G7 Önderler Tepesi başladı

G7 Başkanlar Tepesi, Almanya Başbakan Olaf Scholz’ın konuk önderleri karşılaması ve aile fotoğrafının çekilmesiyle başladı.

Zirve münasebetiyle Almanya’da bulunan G7 üyesi ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya’nın önderleri ile davetli ülkelerin devlet ve hükümet liderleri Elmau Sarayı’na geldi. Almanya Başbakanı Scholz, eşiyle birlikte önderleri Elmau Sarayı’nda önünde hazırlanan platformda karşıladı.

Karşılamanın akabinde Başbakan Scholz ve ortalarında ABD Lideri Joe Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmenuel Macron’un da bulunduğu konuk liderler, G7 Başkanlar Tepesi aile fotoğrafı için hazırlanan platformda kendilerine ayrılan yere geçti.

Karşılamanın akabinde önderler, “Küresel Ekonomi” başlığını taşıyan tepenin birinci oturumuna katılacak. Tepenin ikinci oturumu “Altyapı ve Yatırım Ortaklıkları” olacak.

İlk oturumların akabinde ikili görüşmelerde bulunacak önderler, daha sonra “Yurt Dışı ve Güvenlik Politikası” isimli üçüncü oturuma katılacak. Doruğun birinci günü, kültürel aktiflik ve G7 önderler yemeği ile son bulacak.

Zamanlamasıyla dikkati çeken G7 Önderler Doruğu, NATO üyesi devletlerin ittifakın yine yapılanmasını müzakere edeceği ve İspanya’nın başşehri Madrid’de 28-30 Haziran’da düzenlenecek NATO Doruğu’nun çabucak öncesi gerçekleşiyor.

G7 Başkanlar Doruğu’nun ana gündemi, Rusya-Ukrayna savaşı ve Batılı ülkelerin yaptırımlarını takip eden ekonomik şoklar olacak.

G7 önderlerinin, Elmau Sarayı’nda, Ukrayna’yı desteklemek ve Moskova üzerindeki baskıyı artırmak konusunda “birlik içinde” hareket etmesi bekleniyor. Bunun yanında güçlü ülke önderlerinin, Rus gücüne daha fazla yatırım uygulayarak ülkelerindeki enflasyonu artırabilecek ve halkın satın alma gücünü olumsuz etkileyecek yaptırımlardan kaçınması öngörülüyor.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM), “benzeri görülmemiş bir global açlık krizi” konusunda tekraren ikazda bulunurken, G7 önderlerinin, besin güvenliği ve artan güç fiyatlarıyla uğraş konusunda yeni taahhütlerde bulunması bekleniyor.

Zirvede bu yıl güç güvenliği, altyapının geliştirilmesi, aşı eşitliği üzere mevzulara da odaklanılması ve yeni taahhütlerde bulunulması öngörülüyor.

Çin’in son yıllarda Batı ekonomilerini zorlayan ticaret ve ekonomik uygulamalarının da tepede masaya yatırılacağı belirtiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.