Genel Kurul’da gündem ihracat

Meclis Genel Kurulu bu hafta Türkiye İhracatçılar Meclisi ile ihracatçı birliklerinin kuruluş ve görevleri hakkında kanun teklifi’ni görüşecek. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ise 6 bakanlığın bütçeleri görüşülecek.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, meclisin bu haftaki gündemine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Genel kurulda ihracatın kolaylaştırılması ve artırılmasına yönelik 19 maddelik kanun teklifi görüşülecek. İhracat teklifi için muhalefet temsilcileri ile temas sağlanmış, komisyon görüşmeleri de olumlu geçmişti. Sıra Genel Kurul müzakerelerinde.

AK Partili Turan o teklifin detaylarını da anlattı. Buna göre, döviz getiren işletmelerin teminat ihtiyaçlarını karşılayan ihracatı geliştirme anonim şirketine, ihracatçı birliklerince sermaye katkısı sağlanması kolaylaştırılacak. Yüksek katma değerli ürünlerin ihracatını artırıcı işleve sahip olması hedeflenen serbest bölgelerin kurulması teşvik edilecek.

Ayrıca teklifle, esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının seçim dönemlerinde adayların eşit şartlara sahip olmasını sağlayacak düzenlemeler de genel kurul’da görüşülecek.

Bu arada, 2022 yılı Bütçesi de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülüyor. Bu hafta, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Milli Eğitim, Sanayi ve Teknoloji, Dışişleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlıklarının bütçeleri komisyonda görüşülecek.

Edremit escort

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.