Hırvatistan’dan Türkiye’ye dayanak: Türkiye kendi çıkarlarını düşünüyor

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, basına yaptığı açıklamada, İsveç‘in NATO üyeliği sürecini ve Bosna Hersek‘teki Hırvatların statüsünü kıymetlendirdi.

Zoran Milanovic, Türkiye‘nin İsveç’ten NATO üyeliği konusunda haklı taleplerinin bulunduğunu belirterek bu durumun, İsveç’in üyeliğini zora soktuğunu tabir etti.

Milanovic, İsveç’in bu talepleri karşılayıp karşılayamayacağından emin olmadığını lisana getirerek, “İsveç, Türkiye’nin isteklerini yerine getirirse artık eski İsveç olmayacak. NATO’ya girerse de eskisi üzere bir ülke olmayacak” dedi.

Milanovic, “İsveç’in Türkiye’nin taleplerini karşılamanın ‘itibarını’ sarsacağını düşüneceğini, Türkiye’nin de taleplerinden katiyen vazgeçmeyeceğini” belirterek “Türkiye, kendisi için kıymetli olan şeyleri talep ediyor. İsveç’i dost görmüyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘ZARARA UĞRAYAN TARAF TÜRKİYE OLMAYACAK’

Zoran Milanovic, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç‘in NATO üyelikleri konusunda sergilediği tavrın, “ciddi devletlerin” işleyişini ortaya koyduğuna işaret ederek, Hırvatistan‘ın da Bosna Hersek‘teki Hırvatların statüsü konusunda emsal bir hal sergilemesi gerektiğini kaydetti.

Milanovic, “Bu, Hırvatların Bosna Hersek’teki durumunun tam tersine, Türk onurunun bir örneği. Bizler de kendi çıkarlarımız için çaba etmeliyiz. Burada ziyana uğrayan taraf, Türkiye olmayacak” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.