Hollanda’da konuttan çalışma yasal bir hak haline geldi

Hollanda parlamentosu konuttan çalışmayı yasal bir hak haline getiren maddeyi onayladı. Böylelikle Hollanda, kanunla uzaktan çalışma esnekliği veren birinci ülkelerden biri oldu.

Corona virüsü salgınının başlamasıyla bir arada çalışma hayatındaki esaslı alışkanlıklar ve kurallar da değişti. Virüsün ortaya çıktığı ve salgının tehlikeli boyutlara ulaştığı günlerde yaygın hale gelen konuttan çalışma biçimi artık çalışma dünyasının neredeyse olmazsa olmazlarından biri haline geldi.

Nispeten virüsün tesirini azalttığı, insanların daha çok bilinçlendiği, aşılarla ve maskelerle tedbir aldığı bu günlerde de konuttan çalışma, çalışanların en çok aradığı çalışma hallerinden biri.

Hollanda da bu mevzuda bir yasa ile prensip imza atıyor. Salı günü Hollanda’nın iki meclisli parlamentosunun alt meclisi tarafından onaylanan maddede, konuttan çalışma yasal bir hak haline geldi. Yasanın, son olarak kabul edilmeden evvel hâlâ Hollanda senatosunun onayına muhtaçlığı var. Kanun, patronları, meslekleri müsaade verdiği sürece çalışanların konuttan çalışma taleplerini dikkate almaya zorluyor.

ÇALIŞANLARIN FATURALARINA KATKI

Hollanda’dan evvel ise Portekiz parlamentosu, pandemi nedeniyle artan uzaktan çalışmayı kurallara bağlamıştı. Yeni kurallara nazaran; patronların çalışanlarla mesai saati dışında bağlantı kurması yasaklanmış ve şirketlerin, çalışanların internet ve elektrik faturalarına katkıda bulunmaları sağlanmıştı.

Portekiz’deki kuralların, ondan fazla çalışanı olan şirketler için geçerli olması kararlaştırılmıştı.

ZORUNLU TUTANA PARA CEZASI

Salgın devrinde uzaktan çalışma konusunda isteksiz şirketlere tedbir almak için bir adım da Fransa’dan gelmişti. Fransa Çalışma Bakanı Elisabeth Borne, bu tip şirketlere idari para cezası vermek istediklerini söylemişti.

Bakanlık, müfettişlerin, “bazı şirketlerin ulusal şirket protokolünde (PNE) öngörülen uzaktan çalışmanın uygulanmasına direnç gösterdiğini” bildirmişti.

10 ŞİRKETTEN 4’Ü KONUTTAN ÇALIŞMAYI GENİŞLETİYOR

Hollanda’daki karar, başka ülkeler ve hatta şirketler için öncü bir karar olabilir. Bloomberg’in geçtiğimiz ay yayınladığı bir habere nazaran de 10 şirketten 4’ü meskenden çalışmayı genişletiyor.

Buna karşın çalışanlarını ofiste görme konusunda kararlı isimler de var. Tesla CEO’su Elon Musk, çalışanların ofise gelmeme durumunda onları kovmakla tehdit eden kelamlarıyla dikkat çekmişti. Apple CEO’su Tim Cook ise ofise dönüş planını açıkladığında çalışanların yansısıyla karşılaşmış ve hatta üst seviye yöneticilerinden kimilerinin istifalarıyla karşılaşmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.