İBB’den ‘tsunami’ uyarısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Zelzele Risk İdaresi ve Kentsel Güzelleştirme Daire Başkanlığı, beklenen büyük sarsıntı ile oluşabilecek tsunamiye karşı hazırladığı Aksiyon Planı’nı uygulamaya başladı. Bu kapsamda öncelikle Ulaştırma Koordinasyonr Merkezi’nde (UKOME) alınan karar doğrultusunda, İstanbul’un Marmara’ya kıyısı bulunan 17 ilçesine toplam 100 tsunami tabelası yerleştirilecek.

“Tsunami Hareket Planı” ismi verilen çalışmayla, muhtemel bir tsunaminin yaratacağı kayıpları en aza indirmek, Marmara kıyılarında yer alan kıymetli kritik yapıların tsunamiden etkilenmemesi ya da en az etkilenmesi için alınması gereken tedbirlerin tespiti hedefleniyor. Çalışma, birebir vakitte gerekli evreleri tanımlamak ve afete hazırlık konusunda ilgili kurum ve kuruluşları bilgilendirmek maksadı ile hayata geçiriliyor.

ANKA’nın aktardığına nazaran İBB, pilot olarak başlattığı tsunami bilgilendirme ve kaçış istikametine göstermeye yönelik hazırlanan tabela uygulamasını tsunamiden etkilenmesi mümkün ilçelere yaygınlaştırılmasını kararlaştırdı. Bu kapsamda Büyükçekmece ilçesi pilot uygulama alanı olarak belirlendi. İlçeye ilişkin tsunami tahliye yolları, bu yollara yönlendiren işaret tabelaları ve bilgilendirme panolarının yapılması için Ulaşım Uyum Müdürlüğü’ne yapılan talep UKOME kararı ile uygun bulundu. Bu çalışmalar doğrultusunda belirlenen tahliye yollarına yayaların yönlendirilmesi ve inançlı bölgeye erişildiğini gösteren tabelalar konuldu.

İlçelere nazaran Adalar 9, Avcılar 7, Bakırköy 6, Beşiktaş 6, Beylikdüzü 5, Beyoğlu 5, Fatih 5, Kadıköy 7, Kartal 5, Küçükçekmece 6, Maltepe 5, Pendik 6, Silivri 12, Tuzla 6, Üsküdar 7, Zeytinburnu 3 olmak üzere toplamda 100 bilgi panosu ile bilinçlendirme çalışmaları yapıldı. İlçe bazlı en yüksek su basma tahliline nazaran ise Büyükçekmece’nin ve Yenikapı’nın risk altında olduğu belirlendi. Tsunami tahliye yolu yönlendirici levha görselleri Büyükçekmece’de tamamlanırken, 16 ilçe için süreç devam ediyor. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.