İki ülkeden dolar atılımı: İran ve Rusya anlaştı

İran Merkez Bankası Lideri Ali Salihabadi, yaptırımlar altındaki Tahran ile Moskova ortasında bankacılık, finans ve ekonomik alanlarda kimi değerli mutabakatlar sağlandığını ve iki ülkenin karşılıklı ticari süreçlerde ABD doları yerine ulusal para ünitelerini kullanmayı planladığını söyledi.

İran’ın yarı resmi Mehr Haber Ajansına nazaran, Rusya’dan dönüşünde başşehir Tahran’da basına açıklamalarda bulunan Merkez Bankası Lideri Salihabadi, Rus yetkililer ile yaptığı görüşmelerde iki ülkenin finans ve bankacılık alanlarındaki münasebetlerini geliştirme tarafında değerli adımlar attığını belirtti.

ANLAŞMAYA VARILDI

Karşılıklı ticarette dolar ve avronun devreden çıkarılarak ulusal para ünitelerine geçiş yapılmasıyla ilgili atılacak adımların da görüşmelerde ele alındığını aktaran Salihi, “Ulusal para ünitelerinin kullanılması, Rus yetkililerle yapılan görüşmelerde değerli istişare eksenlerinden biriydi ve yakında varılan mutabakatların uygulanmasını göreceğiz.” dedi.

Salihabadi, Moskova ziyareti sırasında Rusya ile ticari bağları kolaylaştırmak için varılan mutabakatların yakın gelecekte hayata geçirileceğini ve olumlu sonuçlarının iki ülkede de hissedileceğini tabir etti.

İRAN’A UYGULANAN YAPTIRIMLAR

İki günlük ziyaret kapsamında beraberindeki heyetle Rusya’ya giden Salihabadi, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ile bir ortaya gelmişti. Görüşmede iki ülke Merkez Bankaları ortasındaki bankacılık iş birliğinin geliştirilmesi için mutabakata varılmıştı.

İran, 2018’den bu yana ABD’nin tek taraflı yaptırımlarına maruz kalırken Rusya ise şubatta Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş sonrasında memleketler arası yaptırımların amacı olmuştu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.