Kılıçdaroğlu’na linç teşebbüsü davasında gerekçeli karar açıklandı: Mahkeme sanıkların ‘geleceklerini düşündü’

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Ankara’nın Çubuk ilçesinde yaşanan linç teşebbüsü davasının gerekçeli kararı açıklandı. Mahkeme, Kılıçdaroğlu’nun sığındığı konutun önünde “Yakın o evi” diye bağıran Sevim Gölyeri’nin ve Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’ün “geleceklerini düşünerek” verilecek cezalarda altıda bir oranında indirim yaptı.

‘DURUŞMALARDAKİ DÜZGÜN HAL VE TAVIR’ GEREKÇESİYLE CEZALARDA İNDİRİM

ANKA Haber Ajansı’nın haberine nazaran, Hakkari’nin Çukurca ilçesinde çıkan çatışmada hayatını kaybeden Piyade Er Yener Kırıkçı’nın 21 Nisan 2019 Pazar günü Çubuk’un Akkuzulu Köyü’ndeki cenaze namazına katılan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP heyetine yönelik linç teşebbüsüne ait davanın gerekçeli kararı yayınlandı.

Çubuk 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nin açıkladığı gerekçeli kararda, linç teşebbüsüne dahil olan sanıklar hakkında verilen birçok “hükmün açıklanmasının geriye bırakılması” kararlarında “sanıkların duruşmalardaki düzgün hal ve tavrının” göz önünde bulundurulması dikkat çekti.

MAHKEME SANIKLARIN ‘GELECEĞİNİ DÜŞÜNDÜ’

Kılıçdaroğlu’nun linç teşebbüsüne maruz kaldığı olayda “Yakın o evi” diye bağıran Sevim Gölyeri’ne verilen cezanın “sanığın geleceği üzerine etkisi” göz önünde bulundurularak 1/6 oranında indirim yapıldı. Ayrıyeten mahkeme, Gölyeri’nin duruşmalardaki “iyi hal ve tavrını” da kararın açıklanmasının geriye bırakılması kararına münasebet yaptı.

Mahkeme, olaya ait görüntülerdeki “Yakın o evi” sesi ile mahkeme tarafından Gölyeri’nden alınan ses örneklerinin karşılaştırılması için hazırlanan Jandarma Kriminal Laboratuvarı raporunda “sesin sanığın sesi ile benzerlikler ve farklılıklar taşıdığı, tam olarak sanığa ilişkin olduğunun tespit edilemediği bildirilmiş olması karşısında kuşkuda kalındığı” gerekçesiyle bu durumu sanık lehine kıymetlendirilerek Gölyeri hakkındaki “suç işlemeye alenen tahrik” cürmünden beraatine karar verdi.

Çubuk 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi, CHP başkanı Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün için de Gölyeri’ne olduğu üzere “cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkisini” düşünerek 1/6 oranında indirim yaptı. Sarıgün için de duruşmalardaki âlâ hal ve tutum yeniden kararın açıklanmasının geriye bırakılmasında münasebet olarak kabul edildi.

SARIGÜN’E 2 YIL 6 AY, GÖLYERİ’NE 3 YIL 4 AY MAHPUS CEZASI VERİLMİŞTİ

Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’e Kılıçdaroğlu’na “kamu görevlisine yönelik kolay yaralama suçundan” 1 yıl 15 gün ay mahpus cezası verilmiş, lakin kararın açıklanması geri bırakılmıştı. Sarıgün’e Kılıçdaroğlu’na yönelik hakaretleri nedeniyle de 1 yıl 5 ay 15 gün ceza verilerek, bu cezasının da kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmişti. Sarıgün, “suç işlemeye tahrik” suçlaması için de 2 yıl 6 ay mahpus cezası verilmişti.

Kılıçdaroğlu’nun sığındığı meskenin yakılması için kalabalığa davet yapan Sevim Gölyeri’ne, hakaret hatasından 1 yıl 5 ay 15 gün mahpus cezası verilmiş, kararın açıklanması geri bırakılmıştı. Gölyeri’nin, Kılıçdaroğlu’nun sığındığı konuttan çıkmasını engellediği için ise “hürriyeti tahdit” kabahatinden 3 yıl 4 ay mahpus cezası ile cezalandırılmasına karar verilmişti. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.