Konya’da ‘süt banyosu’ndan beraat eden emekçi tazminat davasını da kazandı

Konya’nın Meram ilçesinde süt banyosu yaptığı suçlamasıyla 6 gün cezaevinde kalan Emre Sayar, beraat edince tazminat için dava açtı. Mahkeme heyeti Sayar’ı haklı bularak kendisine bin 150 lira tazminat ödenmesine hükmetti.

Süt toplama merkezindeki personellerden Emre Sayar’ın paklık kazanında süt banyosu yaptığına ilişkin manzaralar, 6 Kasım 2020’de toplumsal medyada paylaşıldı.

ÜRÜNLER İMHA EDİLDİ

Uğur Turgut’un paylaştığı imgelere reaksiyon yağdı. Firmanın Meram Sanayi Sitesi’ndeki süt toplama merkezine giden Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Ali Ergin ve beraberindeki grup, iş yerini denetledi. Kontrollerin akabinde iş yerindeki eserler imha edildi.

İŞ YERİ KAPATILDI

Ayrıca firmanın işletme onay evrakı iptal edildi. Faaliyetlerden men edildi ve mühürlenip kapatıldı.

5996 Sayılı Kanun gereği de hijyen gerekliliklerini karşıtlıktan para cezası uygulandı.Olayla ilgili savcılığa da hata duyurusunda bulunuldu.

İTİRAZ ÜZERİNE ÖZGÜR BIRAKILDILAR

Soruşturmayla ilgili gözaltına alınan Emre Sayar ve Uğur Turgut, 7 Kasım 2020’de sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. Sayar ve Uğur, 12 Kasım’da avukatları aracılığıyla üst mahkemeye itiraz etti. Daha sonra Sayar ve Uğur tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

15 YILA KADAR MAHPUS CEZASI İSTEMİ

Tutuksuz yargılanan 2 firma çalışanı hakkında iddianame hazırlandı.

İddianamede, Türk Ceza Kanunu’nun 185’inci hususundaki ‘İçilecek sulara yahut yenilecek yahut içilecek yahut kullanılacak yahut tüketilecek her çeşit besin yahut şeylere zehir katarak yahut diğer suretlerle bunları bozarak şahısların hayatını ve sıhhatini tehlikeye düşüren kimseye 2 yıldan 15 yıla kadar mahpus cezası verilir’ kapsamında yargılanmaları talep edildi.

BERAAT ETTİLER

Konya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 2 kişi hakkında görülen duruşmada savcı mütalaasında; sanıkların dezenfektan teknesine sıcak su ve biraz da süt artığı koyarak, iç çamaşırlarıyla banyo yaptığı imajların toplumsal medyadan yayınladığını belirtti.

Tekne içerisindeki hususun süt olmadığı, görüntünün akabinde teknede bulunan çoğunluğu sıcak su olmak üzere süt artığının imha edildiğinin tespit edildiğinin anlatıldığı mütalaada, ‘zehirli unsur katma’ kabahati teziyle açılan davada teknenin süt üretimine uygun olmadığı, kişi yahut bireylerin sıhhatini etkileyecek bir durum olmadığı belirtilerek, 2 sanığın beraati talep edildi. Mahkeme heyeti, 21 Ekim 2021’de yapılan duruşmada sanıklar Emre Sayar ve Uğur Turgut’un beraatine karar verdi.

MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT DAVASI AÇTI

6 gün cezaevinde tutuklu kalan Emre Sayar, Maliye Hazinesi’ne 20 bin lira maddi, 100 bin lira da manevi olmak üzere tazminat davası açtı.

Dava ile ilgili duruşma, 7 Haziran’da Konya 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Emre Sayar için 450 lira maddi, 700 lira da manevi tazminat ödemesine karar verdi.

‘SONUÇTA TÜM DÜNYAYA REKLAM OLDUK’

Hükmedilen tazminatı az bulan ​Emre Sayar, avukatı aracılığıyla karara itiraz edeceğini söyledi.

6 gün hatasız yere cezaevinde kaldığını tabir eden Sayar, “Avukatım aracılığıyla 100 bin lira manevi, 20 bin lira da maddi tazminat davası açtık. Psikolojim makus etkilendi. Sonuçta tüm dünyaya reklam olduk. Beşerler tanıyor, iş bulamamıştım. Artık zahmetle bir iş buldum. Bu yüzden tazminat davası açtık, o da pek olumlu olmadı. 6 gün cezaevinde boşu boşuna tutuklu olarak kaldım. Psikolojim ve aile nizamım altüst oldu” diye konuştu.

Emre Sayar’ın avukatı Mehmet Tunç ise karara itiraz edeceklerini belirterek “Maddi zararın ölçüsü; tutuklu kaldığı 6 günde uğradığı kar kaybı ve geliri, o dönemki minimum fiyat seviyesinde olduğu için bu kadar az oldu. Manevi tazminat için komik bir sayı verildi” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.