Kremlin: Ukrayna ve Moldova’nın AB adaylığı, Rusya’ya sorun çıkarmamalı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna ve Moldova’nın AB’ye aday ülke olarak kabul edilmesiyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bu hususun Avrupa’nın iç sorunu olduğunu belirten Peskov, bu süreçlerin Rusya’nın AB ile alakalarının daha fazla bozulmasına yol açmamasının değerli olduğuna dikkati çekti.

Peskov, AB ile bağların aslında gereğince bozuk olduğunu hatırlatarak, “Bizim için bütün bu süreçlerin bize daha fazla sorun getirmemesi ve anılan ülkelerin (Ukrayna ve Moldova) bizimle münasebetlerinde daha fazla sorun çıkarmaması çok kıymetli. Esasen bu problemlerden çok var.” tabirini kullandı.

Ukrayna’nın adaylık statüsü ile ilgili söylenecek çok bir şey olmadığını, zati her şeyin açık olduğunu kaydeden Peskov, Moldova’nın Avrupalılardan daha çok Avrupalı olmak istediğini ve bunun için birtakım önlemler almaya çalıştığını söyledi.

Peskov, “Birçok istikametten Moldova, nedense bu adaylık statüsünü Rus zıtlığı ile ilişkilendiriyor. Daha fazla Rus aykırısı olduklarında daha çok Avrupalıların onlardan hoşlanması gerektiğini düşünüyorlar. Bunun olmasını nitekim istemezdik.” tabirlerini kullandı.

Türkiye’de 20 yıl evvel diplomat olarak çalıştığını hatırlatan Peskov, Türkiye’nin uzun müddettir AB’ye aday ülke olarak beklediğini hatırlattı. Peskov, “Bununla birlikte Türkiye’nin hükümran bağımsız bir ülke haline geldiğini görüyoruz. Bu yüzden burada nüanslar mümkün.” diye konuştu.

“KALİNİNGRAD KONUSUNDA MİSİLLEME İÇİN VAKTE MUHTAÇLIK VAR”

Litvanya’nın Rusya’nın Kaliningrad bölgesine yönelik transit mal geçişlerini engellemesine karşılık alınacak tedbirler konusundaki soruya da karşılık veren Peskov, “Burada tez etmeye gerek yok lakin birebir vakitte elbette gereğince kararlıyız. Kararlar verilmeden evvel biraz vakte muhtaçlık var.” diye konuştu.

Peskov, Rus yetkililerin olup bitenleri önemli formda tahlil ettiğini ve konumlarını başka ülkelere Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ilettiğini belirterek, bu bahiste katiyen haklı olduklarını lakin kısıtlama kararının iptal edilmesini dışlamadıklarını kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.