Manisalı üzüm üreticisi: Devlet bizden aldığı üzümü peşkeş çekiyor

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Alaşehir’de üzüm üreticilerini ziyaret etti. Tüccarların üzüm piyasasını düşürmek için yaş üzüm hasadını erken başlattığını belirten çiftçiler, yaş üzüm fiyatının kilo başına 5 TL’yi geçmediğini, özel kesimin insafına terk edildiklerini söylediler.

Bir üretici, “Kendi içimizdeki ihracatçı firmalar daima fiyat kırıyor. Fiyat kırdıkça üreticinin üzerinden gidiyor bu giden. Kendi ihracatçımız, kendi üzümünü düşürmek için dahi İran üzümünü aldı sattılar. Erkenden üzümleri sattık, 12 bin liradan sattık. Bu oyun, Türk üzümünün önünü kesmek için bir oyundur. Olgunlaşmamış üzümü gönderirsiniz, Rusya’dan piyasaya geri gelir. Ondan sonra da seni kazığa oturturlar” dedi.

“DEVLET, BİZDEN ALDIĞI ÜZÜMÜ TMO’DA TUTUYOR, İHRACATÇIYA PEŞKEŞ ÇEKİYOR”

TARİŞ’i eleştiren bir öbür üretici ise “TARİŞ, yedi gün çalışıyor, 12 ay maaş ödüyor. Yalnızca 7 bin 10 bin ton üzüm alıyor. Büsbütün özel kesime teslimiz. Devlet de bizden aldığı üzümü TMO’da tutuyor, ihracatçıya peşkeş çekiyor. Bizim hayat bahtımız yok. Bizim yediğimiz gol, izlenen tarım siyasetinden. 20 yıldır seyrediyoruz bunu, bizde de kabahat var. ‘Her şeye eyvallah, eyvallah. Bana bir şey olmaz.’ Aha oldu. İşte güm” diye konuştu.

Özel bölümün üzüm alımları nedeniyle fiyatın geçen yıla nazaran çok az arttığına dikkat çeken bir diğer üretici de “Özel daldan oburu yok. Devlet kurumu yok, kapanmış. Yaş üzüm tüccarları monopol oluşturmuşlar. Fiyatları tıpkı tutuyorlar” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.