Mehmet Uçum: Batı için en büyük tehdit Türkiye

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasının (TTSO) ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşe Nur Bahçekapılı’nın moderatörlüğünde “Yeni Dünya Düzeninde Türkiye için Riskler ve Fırsatlar” paneli düzenlendi.
Uçum, panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin coğrafi konumu, pozisyonu, tarihi, kültürü, gelenekten geleceğe uzanan vizyonu ve Cumhuriyet’in kuruluşuyla başlayarak kuruluşunu tamamlama çabasıyla bir tehdit olarak görüldüğünü söyledi.
Batı dünyası açısından en önemli üç tehditten biri olarak Türkiye’nin kabul edildiğini belirten Uçum, “Bunlar Çin, Rusya ve Türkiye. Fakat Çin ve Rusya’nın tehdidi çok realize olabilecek şekilde analiz edilmiyor. Neden Çin ve Rusya Türkiye kadar yüksek tehdit öncelikli olarak tanımlanmıyor? Çünkü Batı açısından en büyük tehdit Türkiye’dir” dedi.

Türkiye’nin demokratik sistemden asla vazgeçmeyecek bir ülke olduğunu ifade eden Uçum, şöyle konuştu:
Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunu ve kurtuluşunu Büyük Millet Meclisi ile yapmış bir ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin mayasında, kuruluşunda demokrasi, demokratik irade ve halk iradesi vardır. Dolayısıyla asla Türkiye’nin vazgeçemeyeceği şey demokratik sistemdir. Nedir o? Milli egemenlik ilkesidir, milli egemenliğin halka ait olma ilkesidir. Türkiye demokrasisini geliştirme perspektifini devlet ödevi ve görevi olarak önüne koymuş bir ülkedir. Türkiye’de darbeler yaşanmıştır ama kalıcı darbe düzenleri olmamıştır.”

Dünyadaki ırkçılık konusuna da değinen Uçum, ırkçılığın ABD’de hiç bitmediğinin, Avrupa’da da yükseldiğinin altını çizdi. Türkiye’de ırkçılığın olmadığını vurgulayan Uçum, “Bütün kışkırtmalara rağmen Türkiye’de ırkçılık yoktur ve olmayacaktır. Çünkü Türkiye’nin bir tarihi, geleneği, kültürü var. Türkiye’nin kapsayıcı bir toplumsal bilinci var. Siyahi futbolcu ve basketbolcular Türkiye’de ‘Ben kendimi çok özgür ve rahat hissediyorum’ diye açıklama yapıyorlar” diye konuştu.

Uçum, altılı masanın cumhurbaşkanı adayı ile ilgili yöneltilen bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı adayının yüzde 50+1 oy alması gerektiğinin anımsatarak “Halk, bu senaryo açığa çıkınca, deşifre olunca kendisine darbe hazırlayan bir gruba niye oy versin? ‘Ben senin iradene darbe yapacağım.’ diyen bir gruba niye oy versin? Biz kurduğumuz sistemi halkın iradesine bağladık. Bundan daha ilerde bir demokratik düzen olabilir mi? Biz sistemi milli egemenliğe bağlamışız, halkın iradesine bağlamışız” cevabını verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.