Merkez Bankası Lideri Kavcıoğlu ihracatçılara teminat verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu, “Hedefli ve selektif kredi bizim olmazsa olmazımız. Yeni ekonomik programımız içerisinde ihracatı artırmak ve cari istikrarın sağlanması noktasında maksatlı kredilerimizi inşallah yeterli bir biçimde ihracatçılarımız kanalıyla kullandırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Kavcıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe ve ihracatçı temsilcileri ile TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde bir ortaya geldi.

Basına kapalı olarak yaklaşık 4 saat süren toplantı çıkışında açıklamalarda bulunan Kavcıoğlu, “İyi şeyler yapıyoruz. İhracatçılarımızın desteklenmesi noktasında Eximbank, bankalarımız, Ticaret Bakanlığımız her türlü takviyesi veriyor. Bunların uygulamasında daha fazla neler yapılabilir onları konuştuk. Bence aslında hoş de bir görüşme oldu. Yani problem yok.” sözlerini kullandı.

Yapılan görüşmede reeskont kredilerinin gündeme gelip gelmediği istikametindeki bir soruyu yanıtlayan Kavcıoğlu, “Tüm bahisler gündeme geldi. Konuştuk. Meşakkat yok. Olursa çözeriz.” diye konuştu.

Selektif kredi siyasetinden taviz vermediklerini vurgulayan Kavcıoğlu, “Hedefli ve selektif kredi bizim olmazsa olmazımız. Yeni ekonomik programımız içerisinde ihracatı artırmak ve cari istikrarın sağlanması noktasında gayeli kredilerimizi inşallah uygun bir formda ihracatçılarımız kanalıyla kullandırmaya devam edeceğiz.” dedi.

TCMB Lideri Kavcıoğlu, “Tüm Türkiye çok rahatlıkla tüm kredilere ulaşıyor, bir problem yok. Hepsini konuştuk. Hepsi burada. Her şeyi konuştuk. Her şey yolunda gidiyor. Bir sorun yok. Olursa da çözeriz.” değerlendirmesinde bulundu.

 “TAMAMEN BİR İSTİŞARE TOPLANTISI OLDU”

TİM Lideri Mustafa Gültepe ise gerçekleştirilen buluşmanın son derece değerli olduğunu belirterek, bu toplantının hem bir güzel olsun ziyareti hem de tanışma toplantısı olduğunu lisana getiride.

Gültepe, “Hem de mevcut şartlar içerisinde bilhassa ihracatı artırma noktalarında kaynakları kullanma açısından neyi daha düzgün bir formda yaparız ve Türkiye’nin ihracatını önümüzdeki devirlerde mevcut 245 milyar dolarlardan 300 milyar dolar ve üzerine çıkarmak için yapılacak olan çalışmaları istişare ettik. Liderlerimizi dinledi. Dinledikten sonraki bilhassa kredi kaynaklarına ulaşma noktalarındaki yaşanan meseleleri ele aldık. Büsbütün bir istişare toplantısı oldu.”

Reeskont kredilerine de değinen Gültepe, şunları kaydetti:

“Biz mevcutları üst çıkarma noktalarında konuştuk. Mevcutların artılarını ve eksilerini liderimize bildirdik. O hususla ilgili olan lider da kendi fikirlerini ve fikirlerini anlattı ve hemfikir olduk. Önümüzdeki periyotlarda bu kredilere ulaşma noktasında, daha fazla yüklü çalışmalarda bulunduk. Ve Eximbank imkanlarını artan üretim kapasitesini destekleme noktasında çalışmalarda bulunduk. Mevcut uygulamalar Türkiye’nin kurallarını ve şartlarını desteklediği sürece biz birebir biçimde desteklemeye devam edeceğiz.”

Öte yandan, toplantı sonrasında TİM’den yapılan açıklamaya nazaran, TİM İdare Heyeti ve birlik liderlerinin da yer aldığı toplantıda ihracattaki yeni sıkıntılar ve global ticaretteki son gelişmeler değerlendirildi.

Toplantı çerçevesinde Kavcıoğlu, ihracatçıların sıkıntılarını dinledi, sorularını yanıtladı.

 

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.