Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu: Gerekirse liralaşma için ek önlem alırız

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu, yılın 3’üncü Enflasyon Raporunu açıkladı. Kavcıoğlu, 2022 yılı sonundaki enflasyon beklentisinin 17.6 puanlık artışla yüzde 42,8 den 60,4’e yükselttiklerini söyledi. 2023 yıl sonu için enflasyon kestirimlerinin yüzde 12.9’dan yüzde 19,2’ye ve 2024 yıl sonu için ise yüzde 8,8’e çıktığını kaydeden Kavcıoğlu, yıl sonunda gerçekleşen enflasyonun TCMB beklentisinin altında kalabileceğine işaret etti. Kavcıoğlu, “Enflasyonda atalet olmaması için önlemler alınıyor. Gerektiğinde sert önlemler alınır” sözlerini kullandı.

ENFLASYON VARSAYIMI ARTTI

2022 yıl sonu besin enflasyon varsayımını yüzde 49’dan yüzde 71,3’e yükselttiklerini belirten Kavcıoğlu, petrol kestirimini 102 dolardan 99,6 dolara çektiklerini açıkladı. Kavcıoğlu şunları söyledi: “Almakta olduğumuz kararlarla en kısa vakitte enflasyonda kalıcı bir düşüşü sağlamayı amaçlamaktayız. Enflasyonun en kıymetli belirleyicilerinin daima ve güçlü negatif arz şokları olduğu bir görünümde, ekonomimiz üzerindeki tüm riskleri gözeten bütüncül ve basiretli bir yaklaşımla, arz sürekliliği ve cari fazla kapasitemizi destekleyecek finansal şartları oluşturmak maksadıyla, mayıs-temmuz periyodunda siyaset faizinin sabit tutulmasına karar verdik.”

BORÇ ÖDEMEDE ISTIRABIMIZ YOK

Rezervlerin artmaya devam ettiğini bildiren Kavcıoğlu, güç başta olmak üzere dış borç ödemelerinde bir eza görmediklerini belirtti. Kavcıoğlu, Rusya ile güçte mahallî paranın kullanımına ait görüşmeler yapıldığını kaydetti. Tüm faizlerin siyaset faizine yakınsaması için adımlar atmaya devam edeceklerini de tabir eden Kavcıoğlu, “Liralaşma stratejisi uygun gidiyor. Süreç içinde gerekirse birtakım ek önlemler alabiliriz. Finansal mimarimizi liralaşma ekseninde yine ve sağlam temeller üzerinde şekillendiriyoruz” dedi.

DİJİTAL PARADA GERİ ADIM ATMAYIZ

Dijital para konusunda geçtiğimiz gün kripto para piyasası Binance’nin CEO’su ile görüşen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin akabinde çalışmalar yürütüldüğünü belirten Kavcıoğlu, “Dijital parayla ilgili geri adım yok. Çalışmalarımız çok başarılı ve ağır bir biçimde sürüyor. Sona yanlışsız geliyoruz. Tam tarihi daha sonra vereceğiz, münasebetiyle dijital para noktasındaki çalışmalarımız olumlu bir halde devam ediyorl” dedi. Dünyada bütün ülkeler resesyon konuşurken, resesyonun konuşulmadığı tek ülkenin Türkiye olduğunu kaydeden Kavcıoğlu, “Müthiş bir potansiyel, üretim ve ihracat var” diye konuştu. YUVAM hesaplarının son devirde daha da çok hareketlendiğini ve uygun bir sayıya geldiklerini de belirten Kavcıoğlu, “Planladığımız sayılara tam ulaşmasa da yaklaşmaya hakikat gidiyor” dedi.

Haksız CDS’te siyasi eller var

Şahap Kavcıoğlu, Türkiye’nin 2003’den bu yana en yüksek düzeye ulaşan kredi risk pirimi (CDS) ile ilgili kıymetli açıklamalar yaptı. Kavcıoğlu, “CDS’nin yükselmesinin bankalara, finansal bölüme olumsuz yansımaları var fakat bunun çok adaletli olduğunu düşünmüyorum. Türkiye’de bankacılık kesimi dünyadaki en âlâ bankacılık dallarının başında geliyor. Bu kadar sağlam ve güçlü bir bankacılık bölümünün bu türlü bir CDS’i hak ettiğini düşünüyorum. Birçok ülkenin yaşadığı ekonomik, siyasi, finansal külfetlere baktığımızda Türkiye, bunlardan olumlu ayrıştığı halde, hak etmediği bir CDS değerlendirmesi ile karşı karşıya. Tüm bu haksızlıkların yanında ekonomik olduğu kadar siyasi olduğunu da düşünüyorum” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.