Mersin’de birinci üzüm hasadı yapıldı: Kilosu 40-50 TL

Mevsim meyveleri tek tek tezgahlara çıkmaya başladı.

Mersin, Türkiye’nin yaş zerzevat ve meyve üretiminde kıymetli bir yere sahip. Türkiye’nin turfanda birçok meyvenin örtü altında üretildiği Mersin’de üzüm hasadına başlandı.

Kara üzüm hasadı başladı

Daha evvel erikten, kayısıya, yenidünyadan kavuna kadar birçok eserin toplandığı kentte örtü altında yetiştirilen beyaz üzümlerden sonra bölgenin siyah incisi olarak bilinen kara üzüm hasadına da başlandı.

Faziletli ilçesi Kocahasanlı bölgesinde 3 dönümlük serada üretilen birinci siyah üzümler toplandı. Toplanan eserler 40 ile 50 TL ortasında alıcıya sunuldu.

“6 ay emek çektik 15 gün daha emek çekeriz”

Üzüm yetiştiriciliği yaptıklarını anımsatan üretici Arif Yanaroğlu yaptığı açıklamada, Şu anda hasada başladık. Kasım ayından itibaren budama, ilaçlama, gübreleme, takviyesiyle bugüne geldik. Birinci hasadı bugün yaptık, kilogramda 40 ile 50 TL ortasında satılıyor. Hasadı da kendimiz yapıyoruz. 6 ay emek çektik 15 gün daha emek çekeriz.dedi.

“Akdeniz iklimi üretime çok uygun”

Ziraat Mühendisi Emine Yaman Kulu ise konuşmasında,Akdeniz iklimi turfanda üretime çok uygun. Biz bu bölgede örtü altında birinci evvel dut hasadı yaptık. Daha sonra çağla, erik, kayısı, yenidünya ve beyaz üzüm hasadı yaptık. Şu anda en son turfanda üzüm olarak siyah inicimizi hasat ediyoruz.diye konuştu.

“İlk talep turizm bölgelerinden geliyor”

İHA’ya konuşan Kulu, Bağlarımız iki yaşında, güzel bir randıman bekliyoruz. Eserimizi, yurt içinde turizm kentleri başta olmak üzere İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya üzere büyükşehirlere ve yurt dışına gönderiyoruz. Bilhassa birinci talep turizm bölgelerindeki işletme ve lokantalardan geliyor. sözlerini kullandı.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.