Muharrem Ayı’nın birinci orucu açıldı: Kerbela daima taze bir yara üzere

Muharrem Ayı’nın başlamasıyla 12 gün boyunca tutulacak oruç ibadeti için Kartal Cem Evi’nde oruç açma lokması verildi. Yas-ı Matem orucunun birinci gününde hazırlanan sofraya Kartal Belediyesi Lider Yardımcısı İmam Aydın, Kartal Belediyesi Meclis Lider Vekili Hasret Bulut, CHP İstanbul Lokal İdare Siyasetlerinden Sorumlu Vilayet Lider Yardımcısı Özgür Nas ve Kartal Cemevi Kültür Eğitim ve Toplumsal Dayanışma Vakfı Lideri Selami Sarıtaş ve vatandaşlar katıldı.

Kartal Cem Evi’nin bahçesinde açık havada verilen oruç açma yemeğinde, Muharrem ayı ve Yas-ı Matem Orucu’nun manasıyla ilgili konuşma yapılarak, tutulan oruçların kabul edilmesi için dua edildi.

‘Kerbela daima taze bir yara gibi’

Oruç açma öncesi Kartal Cemevi Vakfı Dedesi Celal Özer Muharrem ayının İslam dünyasındaki ehemmiyetine dair konuşma yaptı. Özer “Olay vardır akşama kadar unutulur, olay vardır üzerinden asırlar geçer yeniden de unutulmaz, taze bir yara üzere durmadan kaynar acısı, kuşaklar uzunluğu insanların kalbine dolar. Kerbela olayı da böyledir, Allah korkusunu vicdanında taşıyan beşerler, müminler, kıyamete kadar Hüseyin’in sevgisini göğsünden, tıraba düşene kadar bırakmayacak, bırakmamalı” diye konuştu.

Duanın akabinde, Muharrem ayının birinci orucu açıldı. 30 Temmuz -10 Ağustos 2022 tarihleri ortasında Yas-ı Muharrem Orucu tutacak vatandaşlar için 12 gün boyunca Kartal Cemevi Vakfı, Uğur Mumcu Cemevi ile Hürriyet Mahallesi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nde oruç açma lokması verilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.