Pandora belgelerinden FETÖ çıktı

Servetlerini offshore şirketlerinden üzerinden vergiden kaçıran bir çok ünlü ismi ifşa eden Pandora belgelerinden, FETÖ’cü eski AK Parti Milletvekili İlhan İşbilen’in eşi Nebahat Evyap İşbilen de çıktı. Nebahat Evyap İşbilen’in 2017 yılında hesaplarına tedbir kararı konulmadan önce varlıklarını, offshore şirket üzerinden Türkiye’den çıkarıp Britanya Virjin Adaları’na aktardığı öğrenildi. Bunun için Nisan 2017’de yapılan başvuruda, toplamda 110 milyon doları bulan bu varlıkların 35 milyon dolarının nakit ve 75 milyon dolarının da bono ve senetlerden oluştuğu görüldü.

18 mayıs 2017’de hesaplarından yüklü miktarda para çekmesi üzerine Nebahat Evyap İşbilen’in Türkiye’deki mal varlığı ve banka hesaplarına yaşlılık aylığı hariç tedbir konuldu. Nebahat Evyap İşbilen’in avukatı Esra Kırımlı ise para kaçırma iddiasını yalanlayarak müvekkilinin eski avukatı tarafından dolandırıldığını savundu.

Evyap Holding’in eski sahiplerinden olan 76 yaşındaki Nebahat Evyap İşbilen, İlhan İşbilen’le Fetullah Gülen’i tavsiyesi ile evlenmişti. Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV grubunda üst düzey görevler üstlenen İlhan İşbilen, 2011 yılında AK Parti’den milletvekili seçilmiş, 17-25 Aralık’ta istifa etmişti. İşbilen, 14 Aralık 2015’te “paralel yapı” soruşturması kapsamında tutuklanmış ve müebbet hapis cezası almıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.