Poyrazköy soruşturmasında ‘kumpas’ davası başladı

Poyrazköy’de ele geçirilen mühimmatlarla ilgili açılan davada kumpas kurduğu gerekçesiyle 68 sanığın yargılanmasına başlandı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu karşısında yapılan birinci duruşmaya, ortalarında Nazmi Ardıç, Ali Fuat Yılmazer ile Kazım Aksoy’un da bulunduğu diğer kabahatten tutuklu 9 sanık ile 2 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.

Farklı vilayetlerde cezaevlerinde diğer hatalardan tutuklu bulunan bir kısım sanıklar da Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşma salonuna bağlandı.

Aralarında emekli koramiraller Kadir Sağdıç, Deniz Cora, Ahmet Feyyaz Öğütçü, emekli Kurmay Albay Ali Türkşen ve Türkan Saylan’ın mirasçılarının da bulunduğu bir kısım müştekiler ile avukatları duruşmada hazır bulundu.

Çağdaş Ömrü Destekleme Derneği avukatları ve Yarbay Ali Tatar’ın eşinin avukatı da duruşmaya katıldı.

Duruşma, SEGBİS ile bağlanan sanıkların kimlik tespitinin yapılmasıyla devam ediyor.

İDDİANAMEDEN

Poyrazköy davasının asker sanıklarının da ortalarında bulunduğu 87 kişinin “müşteki”, Genelkurmay Başkanlığının ise “suç duyurusunda bulunan” olarak yer aldığı iddianamede, “FETÖ” ile ilgili birçok davada örgüt üyeleri yahut yöneticileri oldukları gerekçesiyle yargılanan ve kimi belgelerde karar giyen eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan, Kazım Aksoy, Keyifli Ekizoğlu, Nazmi Ardıç, Ömer Köse, Tufan Ergüder ve Yurt Atayün’ün yanı sıra eski Genelkurmay Lideri İlker Başbuğ’un tutuklandıktan sonra Silivri’ye götürüldüğü araçtaki imajıyla gündeme gelen Gafur Ataç’ın da ortalarında bulunduğu 68 kişi sanık olarak bulunuyor.

İddianamede, Poyrazköy soruşturmalarına destek teşkil eden isimsiz ihbarların “FETÖ/PDY” içinde “Bilgi Süreç Mesulü (BİM)” olarak yer alan sivil şahıslar ya da direkt soruşturma sürecine katılan yahut istihbari çalışmalarda misyonlu kolluk görevlilerince yapıldığı vurgulanarak, bu nedenle tüm araştırmalara karşın kelam konusu ihbarları yaptıkları öne sürülen kişi ya da şahısların tespit edilemediği kaydediliyor.

İddianamede, kelam konusu soruşturmada ikamet aramalarına katılan, uzman raporu ve tespit tutanakları düzenleyen çalışanın birçoklarının “ByLock” programını kullanmış olmaları, bu bireylerin yeniden “FETÖ/PDY’ye” ait farklı soruşturmalarda kuşkulu olarak süreç görmeleri üzere konular dikkate alındığında, soruşturma ve kovuşturma makamında misyon alan şahısların örgüt ismine hareket ettikleri kanaatine ulaşıldığı belirtiliyor.

Sanıkların hukuka muhalif başlatılan ve ardışık devam eden, “Poyrazköy” olarak bilinen soruşturmalarda faal formda misyon aldıkları kaydedilen iddianamede, 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası çıkarılan KHK’ler kapsamında kamu misyonundan ihraç edilen sanıkların silahlı terör örgütünün hiyerarşik yapısı içinde bulunarak üstlerinden aldıkları buyruk ve talimatlar doğrultusunda tahkikat süreçlerine ve öncesindeki hazırlık evrelerine katıldıkları tabir ediliyor.

Sanıklardan eski emniyet müdürleri Nazmi Ardıç, Yurt Atayün, Ömer Köse, Kazım Aksoy, Keyifli Ekizoğlu’nun hukuka karşıt başlatılan ve ardışık devam eden “Ergenekon” isimli soruşturmalar kapsamında “Poyrazköy”, “Kafes Hareket Planı” ve “Amirallere Suikast” olarak bilinen soruşturmalarda aktif biçimde misyonlar aldıkları vurgulanıyor.

İSTENEN CEZALAR

İddianamede, 68 sanık hakkında “zincirleme kamu vazifelisi yetkisiyle haberleşmenin kapalılığını ihlal, kamu vazifelisi nüfuzu, cebir ve hileyle hürriyeti kısıtlama, kanıt uydurarak iftira ve kamu görevlisinin resmi dokümanda sahteciliği” üzere kabahatlerden ceza talebinde bulunuluyor.

Eski emniyet müdürü Ömer Köse’nin 11 defa “zincirleme kamu vazifelisi yetkisiyle haberleşmenin kapalılığını ihlal” hatasından 22 yıldan 66 yıla, 37 defa “kamu vazifelisi nüfuzu, cebir ve hileyle hürriyeti kısıtlama” kabahatinden 222 yıldan 777 yıla, 86 defa “delil uydurarak iftira” hatasından 129 yıldan 516 yıla ve “zincirleme biçimde kamu görevlisinin resmi dokümanda sahteciliği” hatasından da 6 yıldan 16 yıla kadar olmak üzere 379 yıldan 1375 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması iddianamede talep ediliyor.

Benzer kabahatlerden eski emniyet müdürleri Kazım Aksoy’un 280 yıl 6 aydan 1012 yıla, Yurt Atayün’ün 223 yıl 6 aydan 1189 yıla ve Oğuzhan Ceylan’ın da 314 yıl 6 aydan 1155 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istenen iddianamede, sanıklardan Abdulkadir Bayat’a 181 yıl 6 aydan 664 yıla, Ahmet Davulcu’ya 126 yıldan 433 yıla, Ahmet Uğurlu’ya 153 yıldan 580 yıla, Bekir Peker’e 195 yıldan 739 yıla ve İsa Akyüz’e de 195 yıldan 739 yıla kadar mahpus cezası verilmesi isteniyor.

İddianamede, sanıklar Ali Ayan, Hüseyin Işıldak, Mehmet Özdemir, Mustafa Tezcan Alaç ve Salih Yılmazoğlu’nun “silahlı terör örgütü üyeliği” hatasından, Ufuk Yıldırım’ın ise “kamu vazifelisi nüfuzu, cebir ve hileyle hürriyeti kısıtlama” cürmünden 6 yıldan 21 yıla, 2 defa “delil uydurarak iftira” kabahatinden 3 yıldan 12 yıla ve “zincirleme halde kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği” hatasından da 6 yıldan 16 yıla kadar olmak üzere 15 yıldan 49 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talebinde bulunuluyor. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.