Prof. Dr. Sözbilir: Gümüldür ve Efes fayı 5.7 ile 6.8 sarsıntı üretebilecek potansiyele sahip

İzmir ili Menderes açıklarında meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki sarsıntıya ait konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sarsıntı Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Sisam Adası ile Gümüldür ortasında çok sayıda deniz altı fayı bulunuyor. Bu faylar, Gümüldür ve Efes fayı ile temaslı. Her iki fay da ‘diri fay’ sınıfında değerlendirilmelerine karşın, uzun periyottan beri yıkıcı zelzele üretmiyordu. Bu faylar, 5.7 ile 6.8 büyüklüğü ortasında değişen zelzeleler üretebilecek potansiyele sahip” dedi.

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı Zelzele Dairesi Başkanlığı (AFAD) bilgilerine nazaran, Kuşadası Körfezi’nde saat 06.24’te 5.0 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Zelzele, İzmir ve Aydın başta olmak üzere Ege Bölgesi’ndeki birçok vilayette hissedildi. 7 kilometre derinlikte meydana gelen zelzelede, birinci belirlemelere nazaran rastgele bir olumsuzluk yaşanmadı.

‘İZMİR, ZELZELEYE DİRENÇLİ KENT OLMA BAHTINI KAYBEDİYOR’

Dokuz Eylül Üniversitesi DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “30 Ekim 2020 zelzelesinin tetiklediği bir zelzele. Bu sabah meydana gelen 5 büyüklüğündeki sarsıntı, Gümüldür ve Efes Fayı ortasındaki deniz altı fayının kırılmasıyla meydana geldi. Kırılan fay modülü, bu iki fayın denizdeki uzantıları kabul edilebilir. 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki sarsıntıdan sonra bölgedeki tansiyon, 10 bin zelzeleye varan artçı aktivitesi ile devam ediyordu. Lakin bölgede Sisam Adası ile Gümüldür ortasında çok sayıda deniz altı fayı bulunuyor. Bu faylar, Gümüldür ve Efes fayı ile temaslı. Her iki fay da ‘diri fay’ sınıfında değerlendirilmelerine karşın, uzun devirden beri yıkıcı sarsıntı üretmiyordu. Bu faylar, 5.7 ile 6.8 büyüklüğü ortasında değişen sarsıntılar üretebilecek potansiyele sahip. Bu nedenle 8 Temmuz 2022’de yürürlüğe giren Türkiye Afet Risk Azaltma Planı kapsamında tanımlanan çalışmalara sürat verilmesi gerekiyor. DEU-DAUM olarak 2017 yılından beri İzmir’in Zelzele Master Planı’nın revize edilmesi ve buna nazaran mevcut yapı stoğunun sarsıntıya sağlam hale getirilmesinin bir an evvel tamamlanması gerektiğini söylüyoruz. Ama maalesef bunu gerçekleştirebilmiş değiliz. İzmir, sarsıntıya dirençli bir kent olma yolundaki bahtını gün geçtikçe kaybediyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.