Sarıgül: ‘Vatandaşımızın alamadığı konutları yabancılar kapış kapış alıyor’

Türkiye Değişim Partisi Genel Lideri Mustafa Sarıgül, barınma meselesine ait tekliflerde bulundu. Kentin en hoş yerlerinde yabancıların oturduğunu belirten Sarıgül, “Son bir yılda konut fiyatları inanılmaz arttı. Hem satılık hem de kiralık konutlarda Türklere inanılmaz kıymetli gelen fiyatlar yabancılara çok ucuz geliyor. Vatandaşımızın alamadığı konutları yabancılar kapış kapış alıyor. Bu da fiyatları artırıyor” dedi.

Türkiye Değişim Partisi Genel Lideri Mustafa Sarıgül, barınma problemine ait teklifler içeren bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Merkez semtlerde oturanlar, kenar semtlere, kenar semtlerde oturanlar, gecekondulara taşınıyor. Gençler konut sorunu yüzünden evlenemiyor. Yeni evliler baba konutuna sığınıyor. Son bir yılda konut fiyatları inanılmaz arttı.

Hem satılık hem de kiralık konutlarda Türklere inanılmaz kıymetli gelen fiyatlar yabancılara çok ucuz geliyor. Vatandaşımızın alamadığı konutları yabancılar kapış kapış alıyor. Bu da fiyatları artırıyor. Konutlar artık Türk müşteriye uygun olan ve olmayan diye ikiye ayrılır oldu.

Her kentin en hoş yerlerinde artık yabancılar oturuyor. Türkler öz yurdunda garip kaldılar. Bu bizim zorumuza gidiyor, ağrımıza gidiyor” sözlerine yer verildi.

8 TEKLİF PAYLAŞILDI

Türkiye Değişim Partisi tarafından barınma probleminin tahlili için şu tekliflerde bulunuldu:

1-​Büyük kentlerde, yabancılara konut satışı iki yıllığına yasaklansın.

2-​Türk vatandaşlığına müracaat için satın alınması gereken gayrimenkulün bedeli 1 milyon dolara çıkarılsın.

3-​TOKİ büyükşehirlerde altyapısını kendisinin yaptığı emlak üretsin. Bu yerler bedelsiz olarak inşaat şirketlerine verilsin. İnşaat şirketlerinin ucuz konut yapmaları sağlansın. Ortaya çıkan bu yeni kenar kentler cazip hale getirilsin. Kent merkezlerinden buralara göç teşvik edilsin.

4-​TOKİ Anadolu’daki vilayet merkezlerine yakın yerlerde altyapısını kendisinin yaptığı emlak üretsin. Bu yerler büyük kentlerde yaşayan ve artık doğduğu yere dönmek isteyenlere fiyatsız verilsin. Bu bireylerin buralarda kendi bahçeli konutlarını yapmaları sağlansın.
Bu bahçe kentlerle Anadolu canlanır, büyükşehirler rahatlar.

5-​İnşaat şirketleri, Avrupa ülkelerinde olduğu üzere yalnızca kiraya vermek üzere konut üretsinler. Bu hedefle konut üretecek inşaat şirketlerine devlet arsa versin. Bu şirketlerin kira gelirlerine vergi avantajları sağlansın. Hem uzun periyodik olarak hem de kurumsal bir şirketten konut kiralamak insanları rahatlatacaktır. Bu rahatlık satılık meskenlere olan talebi de azaltır.

6-​Ofis, işyeri, AVM olarak kullanılmak üzere inşa edilen bitmiş inşaat projeleri ve atıl duran tüm yapılar küçük dairelere çevrilsin. Devlet, bunu yapan inşaat firmalarını vergi ve mevzuat açısından desteklesin.

7-​TOKİ ve belediye şirketleri, dar gelirliler için kiralık toplumsal konutlar yapsın.

8-​Evi olmayan emeklilere ve çalışanlara kira yardımı yapılsın.

Açıklamada, “Bu sorun toplumsal huzuru bozacak bir hal almıştır. İlgilileri bu meseleye acil tahlil bulmaya çağırıyoruz. Aksi halde bu kıştan başlayarak evsizleri sokakta görmeye başlarız. Türkiye Değişim Partisi, herkesin yapacak işi, yiyecek aşı, başını sokacak bir meskeni olmasını yurttaşlık hakkı olarak gören bir partidir” denildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.