Siyasette tabela tartışması başladı! Muhalefetten sert yansılar geldi

Ankara’da Etiyopya ve Somali asıllı Türk vatandaşlarının işlettiği işletmeye polis tarafından müdahale edilerek, tabelası beyaza boyandı. Yaşanan olay siyasette “tabela” tartışması başlattı.

Ankara’nın Çankaya ilçesinde Sümer Sokak’ta Somalili bir kişi ile Etiyopya asıllı Türk vatandaşı bayanın işlettiği “SAAB” tabelalı iş yerinin açılışına emniyet vazifelileri tarafından müdahale edilerek tabelanın değiştirilmesi istendi. Emniyet vazifelilerinin ısrarıyla tabela beyaza boyandı. Yaşanan olay, siyasette “tabela” tartışması başlattı.

DEVA PARTİLİ VEKİL POLİSLERLE TARTIŞTI

İş yerinin açılışında polislerin müdahalesine karşı çıkan DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kızılay Meydanı’nda yabancı uyrukluların işlettiği birçok işletmede “tabela isminin değiştirilmesi” baskısı olduğunu anlattı. Olayın yaşandığı kafe için Yeneroğlu, “Saab Cafe baskılar sonucunda ismini tabeladan kaldırmak zorunda kalmış lakin tekrar de mafyavari tacizlerden kurtulamamış” dedi.

Polislerle tabela gerginliği nedeniyle tartışma yaşadığını belirten Yeneroğlu, şu tabirleri kullandı;

*Umarım Saab Cafe önünde yaşananların tamamının görüntüsü ortaya çıkar ve polis kimliği taşıyan o kişinin devlet benim kibri içinde insanları nasıl taciz ettiğini, yüzümüze nasıl sigara dumanını üflediğini, aşağıladığını, edep bilmez bir halde senli benli konuştuğunu görürüz.

*İktidardakiler güç sarhoşluğu içinde o denli bir faşist dalganın önünü açtı ki dün yaşananlar zati çok sıradan haller. Birçok polis siyasi amirlerinin hukuk bilmez tavrını ve cezasızlık siyasetini bildiği için vatandaşa her türlü berbatlığı yapabiliyor.

*Maalesef bunlar artacak. Önümüzdeki aylarda çok daha büyük kötülüklerle toplum sindirilmeye çalışılacak. Hukuksuzluklara karşı sesini çıkaranlar daha fazla baskı görecek. Kelamda dezenformasyon yasası sonrasında çok daha fazla tutuklamalar olacak. Azim ve sabırla gayret ederek bu kötülükleri aşacağız.

“ADAM ÜZERE KONUŞ”

Polis amiri olduğu sav edilen kişi, tabela müdahalesi sırasında milletvekili Yeneroğlu’na “Ahlaksız sensin lan, adam üzere konuş” üzere tabirler kullandı.

BABACAN REAKSİYON GÖSTERDİ

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan da, Yeneroğlu’na takviye çıkarak şu sözleri kullandı:

“Emniyet güçleri vatandaşa hizmet etmek için vardır, saygısızlık ve hakaret için değil! Herkes haddini, hududunu bilecek. Kimse kamu gücüne sığınıp halka parmak sallayamaz! Hakkın yanında dimdik duran Sayın Yeneroğlu’na yapılan muameleyi esefle kınıyorum. “

TARTIŞMALAR ÜZERİNE BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI

Tabela tartışmaları üzerine İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç Yönetimi Başkanlığı bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

“Ülkemizde kullanılan tabelalar için kurallar Türk Standartları Enstitüsü tarafından TS 13813 standardı ile belirlenmiş olup yabancı lisanın yer aldığı tabelalara ait konular da kelam konusu standart ile belirlenmiştir. Bu kapsamda, yabancı lisanda tabirin yer aldığı tabelalarda yabancı lisandaki sözler Türkçe tabirlerin %25’ini geçmeyecek büyüklükte puntolarla yazılması gerekmektedir.

Söz konusu standardın uygulanmasının denetlenmesine ve ayrıyeten vergi levhası olmaksızın  işletmelerin oluşturduğu haksız rekabetin önüne geçilmesine ait olarak 4 Kasım 2021 tarihi prestijiyle 81 vilayetimizde Vali/Kaymakamlarımızın uyumunda; vilayet göç yönetimi müdürlükleri, kolluk kuvvetleri, mahallî idareler, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve ilgili STK temsilcilerinin iştiraki ile hem vilayet hem ilçe seviyesinde kontrol komiteleri oluşturulmuştur.

Denetim komiteleri ile gerçekleştirilen kontroller sonucunda bugüne kadar; 19.309 iş yerinin yabancılar tarafından işletildiği, 15.666 iş yeri tabelasının TSE standartlarına uygun olduğu, 3.643 iş yeri tabelasının TSE standartlarına uygun olmadığı tespit edilmiştir. Kelam mevzu tabelalara ait uygulanan idari süreçlerin akabinde 2.151’i standartlara uygun hale getirilmiş olup öbür tabelaların süreçleri devam etmektedir. 1.815 işletmeye vergi kaydı olmadığı için idari yaptırım uygulanmıştır.

Ankara’daki iş yerine ilişkin tabelaya yönelik süreç, kolluk kuvvetlerince yürütülen bu kontroller kapsamında gerçekleştirilmiştir.”

BÜYÜK FİRMALARA KONTROLLER MERAK KONUSU OLDU

Göç Yönetimi’nin açıklaması yeni bir tartışmayı beraberinde getirdi. Büyükşehirlerde memleketler arası firmalara uygulanan prosedürler merak konusu oldu.

Bir Fast Food zincirinin tabelasının fotoğrafını paylaşarak yaşananlara reaksiyon gösteren Gelecek Partisi Genel Lider Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, “Hadi buyurun; samimiyseniz yüreğiniz yetiyorsa global nizamın tabelasınıda beyaza boyayın. Siz fakat mazluma efelenirsiniz” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.