Tarhan Fazilet hayatını kaybetti

Siyasetçi, araştırmacı, müellif Tarhan Fazilet, Bodrum’da yaşlılığa bağlı rahatsızlıklar nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yapılan tüm müdahalelere karşın hayatını kaybetti.

CHP‘den 16. periyot İstanbul Milletvekili olarak TBMM’de misyon yapan, 1977 yılında kısa bir müddet Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı vazifesinde de bulunan, ayrıyeten 1999-2000 yıllarında CHP Genel Sekreterliği misyonu yapan Tarhan Erdem’in cenazenin İstanbul’a nakledileceği ve İstanbul’da toprağa verileceği öğrenildi.

TARHAN FAZİLET KİMDİR?

1933 yılında Bartın, Kurucaşile’de doğdu. 1959 yılında İTÜ İnşaat Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldu. 1959-1995 yılları ortasında Türkiye Şeker Fabrikaları, Ulusal Savunma Bakanlığı Altyapı Tesisleri, Şişecam topluluğuna bağlı Cam Elyaf Sanayi A.Ş., Doğan Holding üzere farklı kurum ve kuruluşlarda proje ve denetim mühendisliği, genel müdürlük ve genel koordinatörlük üzere misyonlarda bulunduktan sonra 1987 yılında KONDA Araştırma ve Danışmanlık şirketini kurdu.

Farklı devirlerde Milliyet ve Radikal gazetelerinde köşe yazıları yazdı. Radikal gazetesinin yayımına son verilmesinin akabinde köşe yazılarına T24 haber sitesinde devam etti.

1953 yılında CHP’ye kaydoldu. Belde yöneticiliğinden, partinin genel sekreterliğine kadar çabucak hemen bütün kademelerde çalıştı. Öğrenci dernekleri ve meslek odalarında idare heyeti üyeliği ve Türk İhtilal Ocakları’nın genel başkanlığını da yapmıştır.

1977 yılında İstanbul milletvekili seçildi. 1977 haziranında güvenoyu alamayan Ecevit hükümetinde sanayi ve teknoloji bakanıydı.

Tarhan Fazilet evli ve 2 çocuk babasıydı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.