Ticaret Bakanlığı’ndan kritik karar! Çakma ürünler tarih oluyor

Dijital dönüşümün lokomotifi konumundaki internetin gelişimiyle e-ticaret siteleri de bir hayli yaygınlaştı. Bu sayede evden çıkmadan tek tıkla istediğimiz ürünü satın alma imkanına sahip oluyoruz. Ancak bu tür sitelerin kullanımının artmasıyla düşük fiyatlara satılan ve insan sağlığını tehdit eden çakma ürünlerin de satışları zirve yaptı.

Ticaret Bakanlığı, e-ticaret sitelerinden yapılan satışlara düzenleme getirme kararı aldı. Bu kapsamda platformlara bazı sınırlamalar getirilecek. Yeni düzenlemeyle birlikte çakma ürünlerin de tarih olması bekleniyor. İşte ayrıntılar…

Resmi Gazete’de yayınlandı: Yenilenebilir enerji kullanımı zorunlu oldu!

E-ticaret sitelerinde çakma ürün satışları engellenecek

TRT Haber’e göre Ticaret Bakanlığı, son yıllarda istikrarlı bir şekilde büyüyen ve koronavirüs pandemisinde zirve yapan e-ticaret sektörüne yeni düzenleme getirmeye hazırlanıyor. Hızlı yükselişin birtakım sorunları da beraberinde getirdiğinin altı çizilirken, haksız rekabet ve tekelleşmenin önüne geçilebilmesi için çeşitli adımların atılması bekleniyor.

Yeni düzenlemeyle en dikkat çeken değişikliklerden biri de çakma ürünlerin satışında olacak. Ticaret Bakanlığı, satıcıların haklarının güvence altına alınması kapsamında da buralarda taklit ürün satışı ve hukuka aykırı içerikleri engelleyecek.

Bundan böyle satıcılar sadece bir e-ticaret sitesinde faaliyet göstermek zorunda bırakılamayacak. Bunun dışında belirli kişilerden mal veya hizmet alması için zorlanamayacak. Satıcılara yapılacak ödemeler artık daha kısa sürelerde gerçekleştirilecek. E-ticaret şirketleri ve satıcıların arasındaki sözleşmelerde haksız maddelere yer verilemeyecek ve tek taraflı değişiklikler yapılamayacak. Son olarak satıcıların kendilerine ait verileri diledikleri zaman diğer sitelere de taşıma imkanına sahip olacağını belirtelim.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Çakma ürünlerin satışının engellenmesi konusundaki fikirleriniz nedir? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.