Türk sinemasının Keloğlanı Rüştü Asyalı’nın son hali ortaya çıktı

Yeşilçam’da Keloğlan karakteriyle bilinen usta oyuncu Rüştü Asyalı, uzun müddettir gözlerden uzakta yaşıyordu. 2002 yılından beri ekranlarda yer almayan Asyalı’nın son hali şaşırttı.

İşte Asyalı’nın son hali:

RÜŞTÜ ASYALI KİMDİR?

1947 yılında Elazığ’ın Ağın ilçesinde dünyaya gelen Rüştü Asyalı, mesleğe birinci adımını lise öğrencisiyken Ankara’da Halkevleri Genel Merkezi’nde açılan tiyatro kurslarına katılarak attı.

1963 yılıında Ankara Radyosu Çocuk Saati grubunda yer alan Asyalı, ”temsil kolu sanatçısı” olarak mikrofonla tanıştı. Akabinde Ankara Devlet Konservatuvarı tiyatro kısmı imtihanına girip kazandı.

Asyalı, 1970 yılında mezun olduktan sonra Devlet Tiyatroları sanatkarı olarak Ankara Radyosu Çocuk Saati’nde ”Keloğlan” oyunları canlandırmaya başladı. Keloğlan dinleyiciler tarafından beğenilince sinema yapımcılarının teklifiyle sinemayla tanıştı.

1971-1975 yılları ortasında çekilen dört “Keloğlan” sinemasıyla büyük bir üne kavuşan Rüştü Asyalı, akabinde “Yaman Delikanlı” ve “Dangalak” isimli sinemalarda rol aldı. 1963 yılından bu yana televizyon dizileri, tiyatro oyunları ve sanat, kültür programlarıyla radyo ve televizyonda çeşitli projelere büyük katkılarda bulundu.

Sanatçı Birliği genel sekreterliği, Devlet Tiyatroları İdare Şurası üyeliği, Devlet Tiyatroları Vakfı başkanlığı ve Devlet Tiyatrosu Sanatkarları Derneği genel başkanlığı vazifelerini, ayrıyeten Seslendirme Sanatkarları Birliği genel başkanlığı ve Sanat Kurumu idare konseyi üyeliğini sürdürdü.

Son olarak, Rüştü Asyalı 2002 yılında yayınlanan ‘Ben Bir İnsan’ sinemasında rol aldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.