Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi artık hizmette

Sadece görünen değil, görünmeyen tehlikeleri de göz önünde bulunduruyorlar. Türkiye’yi sanal dünyada onlar koruyorlar.

TEKNOPARK İSTANBUL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

Siber güvenlik çok hassas. Hem dünyada hem de Türkiye’de artık siber saldırılara karşı beyaz hackerler revaçta. Sadece üniversite değil, lise açısından da eğitim önemli. O eğitimin merkezi ise bir lise. Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Öğretmenleri ve eğitmenleri kadar öğrencileri de özel.

TÜRKİYE’DE TEK

Bu lise aynı zamanda türünün tek örneği. Türkiye’de bir tane. Dünyada ise çok fazla yok. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, “Okulumuz aslında standart bir okulun ötesinde. Bizzat yaşayan üretimin gerçekleştiği bir alanda kurmuş olduk” dedi.

ÖĞRENCİLER YENİ BİR PROGRAM YAPTI

Lisedeki öğrenciler henüz küçük yaşlarına rağmen boş durmadı. Sosyal medyadaki dev firmalara rakip programlar üzerinde çalışıyor. Ürettikleri programlardan birinin adı TOY. Çevrimiçi konuşma programı. Hem yerli hem de Türkiye için daha güvenli.

ÖĞRENCİLER SİBER GÜVENLİK STRATEJİLERİNİ ÖĞRENİYOR

Liselere Giriş Sınavı (LGS) ile girilen lisede, öğrenciler Teknopark içinde siber güvenliğin en iyilerinin olduğu yerde lise eğitimi alıyor. Öğrenciler hocalarından öğrendikleri bilgilerle hızlıca yeni projeler geliştiriyor.

2 yıl önce kurulan lise, sektör mezunlarına siber güvenlik faaliyetleri yürüten firmalarda geniş staj imkanları da sunacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.