Uzmanı uyardı: Sokakta satılan yiyeceklere dikkat!

Sıcaklıkların yükselmeye başlamasıyla birlikte sokakta satılan yiyeceklerle ilgili ikaz geldi. 

Havaların ısınmasıyla birlikte dışarıda tüketilen besinlerin sıhhate tehdidi tekrar gündeme geldi.

Uzmanlar güneşe ve sıcağı maruz kalan yiyeceklerin bozularak insan sıhhatine ziyan verebileceğini belirtti.

Yaz aylarında ishal, kusma ve bulantı şikayetleriyle hastaneye müracaatlarda artış yaşandığını söyleyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Kolu Dr. Öğretim Üyesi Rıdvan Karaali, sıcak havalarda sokakta satılan besinlerin bozulmasıyla ilgili ihtarlarda bulundu.

“İSHAL, KUSMA VE BULANTI ŞİKAYETLERİNİN ARTMA SEBEBİ GÜZEL KORUNMAMIŞ BESİNLER”

Dr. Öğretim Üyesi Rıdvan Karaali, “Yaz ayları ile birlikte, etrafımızda duyuyoruz, hastanelere ishal, kusma, bulantı şikayetiyle başvuran hasta sayısında artış oluyor. Bunun da ana sebebi âlâ korunmamış besinlerin tüketilmesi. Uygun koşullarda yapılmış besinleri uygun biçimde saklamıyorsak bunlar içerisinde bakteriler üreyebilir. Bu bakteriler bedenimizde hastalığa sebep olabilir” dedi.

“BOZULMA İHTİMALİ YÜKSEKTİR” 

Bilhassa yaz aylarında besinlerin uygun formda saklanması gerektiğini söyleyen Karaali, şu sözleri kullandı:

*Mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ısı gerekiyor. Yüksek ısıda saklanan tavuk bozulması çabuk olan eserdir.

*Uygun kaidelerde saklanmamışsa, sokakta satılan, uzun mühlet yüksek ısıda kalmış yiyeceğin bozulma ihtimali çok çok yüksektir.

*Açıkta satılan dondurmalar riskli, tatlılardan bilhassa çikolatalı krema olan tatlıların bozulması çok daha süratli oluyor.

*Mayonez, çok süratlice bozulabiliyor, hasebiyle sokakta satılan eserler uygun koşullarda saklanmamışsa yaz aylarında çok daha çabuk bozulabilir.

“YAZ AYLARINDA TÜM ESERLERDE RİSK MEVCUT” 

*Yaz aylarında tüm eserlerde risk mevcut. Eserin görselinde bir anormallik varsa, kesinlikle dikkat etsinler.

*Koku, tat ve görselde eserin kendisi dışında bir durum var ise bunları tüketmemek gerekir. O eserin yaz ayında ne kadar dışarıda olduğunu bilemeyebiliriz.

*Saklama şartlarının sağlandığı yerlerden tüketim yapılmasına dikkat etmek gerekir. Tüm eserlerde, bilhassa yumurta, tavuk ve süt eseri içeren eserlerde salmonella mikrobu üreyebilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.