Yangınlarla mücadelede yeni dönem

Yangınlarla mücadelede yeni dönem

Orman yangınları ile mücadelede yeni bir adım atılacak. Alevlerin elektrik üretim tesislerine ulaşmaması için “yangın bölgeleri” oluşturulacak. Daha büyük bir felaketin yaşanmasının önüne geçilecek.

2021’in yaz ayları orman yangınları ile geçti. Özellikle Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan termik santrale alevlerin ulaşması büyük korkuya neden oldu. Gelecekte böyle bir gelişmenin yaşanmaması için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı binaların yangından korunması hakkında yönetmelik” adlı yönetmelikte değişiklik yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzalamış olduğu değişikliğe göre termik santraller, fabrika ve rafinerilerin etrafında arazideki eğime göre 100 metreden 400 metre mesafeye kadar yangın alanları oluşturulacak. Yeni kural orman alanları içinde veya bitişiğinde yapılacak rafinerilerde, fosil yakıt kaynaklı elektrik üretim tesislerinde, kurulu gücü 500 MW ve üzerindeki enerji üretim tesisleri ile toplam kapalı kullanım alanı 2000 metrekareden büyük fabrikalarda geçerli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir