Ayhan Bora Kaplan soruşturması! Serdar Sertçelik’in iade süreciyle ilgili Bakan Tunç’tan açıklama

Ayhan Bora Kaplan davasının gizli tanığı Serdar Sertçelik, firar ederek yurt dışına kaçmıştı. Türkiye, Macaristan’da bulunan Sertçelik’in iadesi için evrakları Macar makamlara iletti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Bakan Tunç, “Türkiye gereken evrakları, Macar makamlara iletti, Sertçelik’i adli suçlar sebebiyle istedik” dedi.

Tunç, iadenin 40 günlük tutukluluk süresi beklenmeden gerçekleşmesi için Macar mevkidaşıyla görüşerek sürecin hızlandırlabileceğini söyledi.

Ayhan Bora Kaplan suç örgütü davasında gizli tanık ve sanık olarak yer alan Sertçelik’in 27 Kasım’da elektronik kelepçeli olmasına rağmen yurtdışına kaçtığı belirlenmişti.

Sertçelik, 30 Mayıs’ta ise sahte kimlik ve pasaportla Macaristan’da yakalanmıştı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanlığı’ndan da Sertçelik’in yakalanmasına ilişkin şu açıklama yapılmıştı; “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, kasten öldürmek, suç delillerini gizlemek ya da yakalamak amacıyla öldürmek, suç işlemek amacıyla örgüt üyesi olma suçlarından 17 Mayıs’tan itibaren uluslararası alanda aranan Serdar Sertçelik, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve MİT’in ortak çalışmaları ile Macaristan’da yakalandı.”

Açıklamada, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Interpol Europol Dairesi Başkanlığı’nın takibini sürdürdüğü Sertçelik’in, 25 Mayıs 2024’te Gürcistan sahte pasaportu ve “Simeon Nikos” kimlik bilgileriyle Roszke Sınır Kapısı’ndan giriş yapabileceği belirlenip düzenlenen ortak operasyonla yakalandığı ifade edilmişti.

İTİRAFLARI 3 EMNİYET MÜDÜRÜNÜ TUTUKLATTI

Sertçelik, Ayhan Bora Kaplan suç örgütünün ikinci ismi olarak anılırken gizli tanık yapılarak itirafçı olmuş ve soruşturma kapsamında ayağına elektronik kelepçe takılarak ev hapsine alınmıştı. Ev hapsinde iken dokuz kez dışarı çıktığı ortaya çıkan ve gittiği bir barda ayaklarından vurulan Sertçelik’in, kelepçesini kırarak yurt dışına firar ettiği belirlenmişti. Sertçelik’in Kıbrıs’tan getirilerek gizli tanık yapılışı ve kaçışına ilişkin açıklamaları sonrası Ankara Emniyet Müdürlü’ünde görevli polisler hakkında soruşturma açılmış, 3 emniyet müdürü gözaltına alınmıştı. Mülkiye Müfettişlerinin ‘görevi kötüye kullanma ve ihmal’ tespitinde bulunduğu 3 emniyet müdürü tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir