Erdoğan’dan başıboş köpek sorunuyla ilgili son dakika açıklaması

4 milyon başıboş köpeğin olduğunu belirten Erdoğan, ‘Gelişmiş hiçbir ülkede olmayan başıboş köpek sorunumuz var. Öyle ki bazı ülkeler turist vatandaşlarını köpeklere karşı uyarıyor. Kimse merhametimizi sorgulamasın. Biz hayvanları mal kategorisinden çıkarıp ‘can’ kategorisine aldık.’ dedi.

Erdoğan konuyla ilgili şunları söyledi; Türkiye’de 4 milyon civarında sahipsiz köpek olduğu tahmin ediliyor. Resmi rakam 2 milyon. Bu rakam her yıl katlanarak artıyor. Kuduz tehdidi de aynı oranda büyüyor. 2023 yılında kuduz riskli temas sayısı 438 bine yükseldi. Ankara Keçiören’de Tunahan çocuğumuz köpekler tarafından parçalandı, Antalya’da Mahra kızımız köpekten kaçarken hayatını kaybetti, bir evladımız kuduza bağlı olarak acılar içinde can verdi, Muş’ta 790 yaşındaki Mecdine teyzemiz yaralandı. Böyle çok örnek var. Hemen her gün bir saldırı ve yaralanma haberi alıyoruz.

Bazı ülkeler Türkiye’ye gelecek turistleri kuduz riskiyle uyarmaya başladı. Gelişmiş hiçbir ülkede olmayan başıboş köpek sorunumu var. Bizim siyaset ilkemiz bellidir Yaradanı severiz yaradandan ötürü. Kimse bizim merhametimiz sorgulamasın. 2004 yılında Hayvanları Koruma Kanunu’nu biz çıkardık, hayvanları mal statüsünden çıkarıp can statüsüne aldık.

Bizm bu sorunu köklü şekilde sonuca uılaştırmamız şart. Tarım Bakanlığımız sahipsiz köpek sorununu en ince ayrınrtıssına kadar çalışmaktaydı. Çok büyük bir kesim herkes için güvenli hale gelmesini istemektedir. Bizim de buna kayıtsız kalmamız düşünülemeç Biz sahiposiz köpeklerin sahiplebilmesini amaçlıyorz. Hazırlanan kanun teklifiyle bakımevi olmayan yerlerde köpek bakım evleri kurulacak, sahipsiz köpekler bu bakımevlerine konulacak, sahiplendirme kampanyaları yapılacak. Hayvanseverlerimizin bu bakımevlerinden daha fazla hayvan sahiplenerek daha fazla sorumluluk alacağına inanıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir