Görüntünün kodlarını Odatv çözdü: FETÖ Pocono’dan çıktı

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in yeğeni Ebuseleme Gülen tarafından ortaya atılan “Gülen bilinmeyen bir yerde tutuluyor” iddiasıyla büyüyen tartışma sıcaklığını koruyor. Elebaşının Cevdet Türkyolu, Mustafa Özcan, Barbaros Kocakurt ve doktoru Kudret Ünal tarafından götürüldüğü yer ise merak konusu. Hem alıkoyma iddiasını hem de geçtiğimiz günlerde ortaya atılan “Gülen öldü” söylentilerini boşa çıkarmak için ardı ardına fotoğraf ve video paylaşan örgüt, Gülen’in bulunduğu konum hakkında ipuçları verdi.

ŞİRKET POCONO’YA HİZMET VERİYOR

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, ipuçlarının en çarpıcısı, önceki gün yayınlanan son videoda FETÖ elebaşı Gülen’in arkasındaki camda yapışık olan güvenlik şirketine ait etiket. “Royal Security Services Inc” adlı güvenlik şirketinin etiketinde telefon numarası bulunuyor. Yazılı olan bu numara “1-800-488-7692” internette aratıldığında şirketin resmi internet sitesine ulaşıldı. “www.royalsecurity.us” adresinde, şirketin bu telefon numarasıyla “Pocono” bölgesine hizmet verdiği görülüyor.

ARAÇLA 20 DAKİKA

Elebaşı Gülen daha önce Pensilvanya’nın Saylorsburg kasabasında etrafı çevrili geniş bir malikanede kalıyordu. Güvenlik ve istihbarat kaynaklarından alınan bilgiye göre, yeni yerin buraya otomobille 20 dakikalık mesafede olduğu öğrenilmişti. Son görüntüde ilk fark edilen, konutun yanında yol veya bir başka evin olmadığı, çam ağaçları arasında izole bir bölge olması. Bu tanıma uyan en uygun yer, Saylorsburg’taki malikaneye otomobille 20 dakika mesafede bulunan, yine Pensilvanya’ya bağlı turistik bir bölge olan Pocono Dağları. Gülen’in Pocono’da orman içinde ya da göl kenarında bulunan malikanelerden birinde kaldığı tahmin ediliyor.

EKİP ORADA

Elebaşı Fetullah Gülen’in yayınlanan son görüntüsünde, yanında yalnız Cevdet Türkyolu’nun değil, tüm ekibinin bulunduğu görüldü. Abdullah Aymaz’ın hemen Gülen’in yanı başında olduğu, kalabalık bir ekibin de aynı çatı altında bulunduğu anlaşıldı.

ODATV İDDİALARI GÜNDEME GETİRDİ

Odatv, 9 Haziran 2024 tarihinde yayımladığı, “Yeni görüntüleri yayınlandı: Konuşmakta güçlük çekiyor” başlıklı haberinde Fetullah Gülen’in, Amerikan İstihbarat Servisi CIA’in ‘safehouse’ olarak bilinen güvenli evlerinden birinde olduğu iddialarını gündeme getirmişti.

İLGİLİ HABER:

Yeni görüntüleri yayınlandı: Konuşmakta güçlük çekiyorGüncel

YANINDAKİ KİŞİ KİM

Gülen’in yanındaki kişinin ise Elebaşı Fetullah Gülen öldükten sonra yerine geçeceği söylenen örgüt yöneticilerinden Abdullah Aymaz olduğu öğrenildi.

ABDULLAY AYMAZ KİMDİR

Gülen’in ilk talebelerinden Aymaz, 1966 yılında elebaşının ismiyle anılacak örgütün kuruluşunda yer alan 14 kişinden biri oldu.

“Hüseyin Bayram” ve “Safvet Senih” kod isimlerini kullanan Aymaz, 1971 ve 1980’de tutuklandı ancak hakkındaki davalardan beraat etti.

Elebaşı Gülen’in talimatıyla 1983’te örgütün sözde Konya imamlığını yapan Aymaz, burada kaldığı 4 yıl boyunca aynı zamanda Kayseri, Niğde, Kırşehir ve Nevşehir’de örgüt faaliyetlerini yürüttü.

Ardından örgütün Avrupa’da yerleşmesini sağlamakla görevlendirilen Aymaz, Hollanda, Almanya, İsveç, Belçika ve Danimarka’da çalışmalar yaptı.

Aymaz, Gülen’e sadakati ve çalışmalarından dolayı bir yıl sonra örgütün sözde “genel müfettişliğine” getirildi.

ABD’YE KAÇTI

Örgütün yayın organlarından Zaman gazetesinin genel yayın yönetmenliği görevine 1990’da başlayan Aymaz, bir süre sonra elebaşı tarafından ABD’ye ülke imamı olarak atandı.

New Jersey’de FETÖ’nün Altın Nesil Vakfını kuran Aymaz, burada 3 yıl kaldıktan sonra yeniden Türkiye’ye döndü.

Papa II. John Paul’un 1997’de düzenlediği paskalya yortusuna Zaman gazetesi Vatikan temsilcisi Mesut Erişen ve Yunanistan temsilcisi Salih Dede ile katılan Aymaz, aynı tarihte Gülen’in Papa II. John Paul ile görüşmesini organize eden ekipte yer aldı.

Devlet Güvenlik Mahkemesinde dava açılması üzerine Gülen ile 1999’da ABD’ye kaçan Aymaz, 2 yıl sonra Avrupa imamı olarak Almanya’ya gitti.

O tarihten beri Almanya’da yaşayan Aymaz, örgütün kara propaganda merkezi olarak faaliyet yürüten Berlin merkezli Diyalog ve Eğitim Vakfının Denetleme Kurulunda yer aldı.

Aynı zamanda merkezi Offenbach şehrinde bulunan World Media Group AG şirketinin de Denetleme Kurulu Başkanlığını yürüttü.

Elebaşı Gülen öldükten sonra yerine geçeceği söylenen isimler arasında yer alan Aymaz, kendisi gibi elebaşının ilk talebelerinden Mehmet Ali Şengül, İsmail Büyükçelebi, İsmet Aksoy, Şerif Ali Tekalan gibi isimlerle örgütün “gelenekçi” kanadını temsil ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir